Rapid nu poate rupe ”blestemul” cu FCU Craiova/Bauza, gol-record în Superliga

Rapid - FCU Craiova 1-2, în etapa 25
Rapid - FCU Craiova 1-2, în etapa 25Profimedia
FCU Craiova s-a impus din nou pe Giulești în fața lui Rapid, scor 1-2, în cadrul etapei cu numărul 25 din Superliga.

Statistici Rapid - FCU Craiova

Van der Vaart a fost prezent pe Giulești, cu doar o zi înainte ca fostul mare internațional olandez să împlinească vârsta de 40 de ani.

Meciul nu a început deloc bine pentru Rapid. Formația lui Adrian Mutu a fost luată prin surprindere încă din primul minut de joc, când Bauza a marcat cel mai rapid gol din Superliga, după doar 40 de secunde. Atacantul lui FCU Craiova l-a devansat astfel pe Sebastian Mailat, care în urmă cu doar patru zile a deschis scorul pentru Botoșani în secunda 54 a întâlnirii cu Petrolul.

Bahassa a fost aproape să dubleze avantajul oltenilor, după o incursiune în flancul stâng a aceluiași Bauza. O minge respinsă în fața porții l-a găsit într-o poziție bună pe mijlocașul francez, care a trimis însă peste bara transversală.

Alexandru Ioniță II a fost aproape să aducă egalarea pentru Rapid, însă șutul său a trecut pe lângă poarta lui Gurău.

În finalul primei părți, Horațiu Moldovan a intervenit bine și a respins în corner un șut puternic trimis de la distanță de Radu Negru.

Aurelian Chițu a fost foarte aproape de gol în debutul reprizei secunde, însă nu a reușit să devieze pe poartă o centrare bună venită de la Bahassa.

A doua reușită a oltenilor avea să vină însă în minutul 57, după ce Bahassa a reluat în plasă o centrare venită de la Radu Negru, marcând astfel în al doilea meci consecutiv pentru FCU Craiova.

Pănoiu putea reduce din diferență la scurt timp, însă șutul său deviat de fundașii craioveni a fost reținut cu ceva emoții de Gurău.

Kait a trimis și el puțin pe lângă poartă după o execuție din afara careului.

În finalul partidei, Funsho și Luckassen au fost și ei aproape de a înscrie.

În cele din urmă, Paul Iacob a rupt ”blestemul” Rapidului și a înscris un gol spectaculos la un corner executat de giuleșteni.

Nu a fost însă de ajuns, iar în final giuleștenii au pierdut primul lor joc în campionat pe teren propriu.

Înfrângerea amână totodată Rapidului calificarea în play-off, în timp ce craiovenii se apropie la 3 puncte de Sepsi, ultima echipă care merge în play-off. Formația din Bănie așteaptă însă decizia federației în cazul meciului care a fost suspendat la Sfântu Gheorghe, în urma scandărilor xenofobe venite din partea suporterilor olteni.