Rayo Vallecano îi administrează lui Real Madrid prima înfrângere din acest sezon

Rayo Vallecano a urcat pe locul 8
Rayo Vallecano a urcat pe locul 8Profimedia
Etapa cu numărul 13 a fost cu ghinion pentru Real Madrid. Luni seara, în ultimul meci al etapei, Rayo Vallecano a câștigat duelul de pe teren propriu cu Real Madrid.

Este a doua etapă consecutivă în care Real Madrid nu reușește să câștige, după ce în runda precedentă a terminat la egalitate 1-1, acasă cu Girona. La capătul acestei etape Real Madrid a pierdut și primul loc din clasament. Barcelona este lider cu 34 de puncte, cu două în fața lui Real Madrid și zece în fața ocupantei locului trei, Atletico Madrid. În urma celei de-a treia victorii consecutive, Rayo a urcat pe locul opt, la două puncte de locurile de calificare în Europa.

Rayo a revenit de la 1-2

Rayo Vallecano a deschis scorul după cinci minute de joc, când mijlocașul Santi Comesana a finalizat din interiorul careului, dar Real a trecut în avantaj cu două goluri în patru minute. Primul a venit în minutul 37, când mijlocașul croat Luka Modric a transformat un penalty, după ce Marco Asensio a fost faultat în interiorul careului. Al doilea gol a venit patru minute mai târziu, în urma unei lovituri de cap a lui Eder Militao.

Cu toate acestea, atacantul lui Rayo, Alvaro Garcia, a marcat golul egalizator chiar înainte de pauză, reluând în plasă o minge pierdută.

Rayo a primit apoi un penalty la rândul său în minutul 67, după un henț al fundașului Dani Carvajal în interiorul suprafeței. Thibaut Courtois, de la Real, a oprit șutul lui Oscar Trejo, dar lovitura de pedeapsă a trebuit reluată pentru că portarul a ieșit prea devreme de pe linia de pedeapsă.

Trejo nu și-a irosit a doua șansă și a marcat ceea ce s-a dovedit a fi golul victoriei cu o finalizare ordonată în stânga portarului.