Real Madrid se împiedică de Girona pe teren propriu

Egalul cu Girona (1-1) este al doilea din acest sezon pentru Real Madrid, care rămâne neînvinsă în LaLigaProfimedia
Real Madrid a fost ținută în șah pe Santiago Bernabeu de Girona (1-1), penultima în clasament înainte de începerea etapei. Campioana în exercițiu a rămas fără înfrângere în acest sezon din LaLiga, dar mai are doar un punct avantaj în fața Barcelonei.

După o primă repriză fără goluri, Real a deschis scorul prin Vinicius Jr în minutul 70, dar avantajul Los blancos a fost anulat de un penalty transformat de Cristhian Stuani 10 minute mai târziu.

Ambele echipe au avut șansa de a deschide scorul în prima parte a meciului. Cel mai aproape de gol a fost Rodrygo, însă șutul celui care l-a înlocuit pe Benzema în atacul madrilen a trecut puțin pe lângă poartă.

De partea cealaltă, Girona a mizat pe cartea contraatacului. Căpitanul Valery Fernandez, cu o lovitură de cap, și Yangel Herrera cu un șut puternic în bara transversală apropiindu-se cel mai mult de deschiderea scorului.

Real a fost frustrată timp de mai bine de o oră, dar în cele din urmă jocul răbdător de construcție a dat roade și i-a permis lui Federico Valverde să centreze în careul de șase metri, de unde Vinicius a îndeplinit o simplă formalitate.

Marco Asensio aproape că a dublat avantajul două minute mai târziu pe un contraatac al Realului. A pivotat pe loc în careu și și a trimis mingea spre poartă, dar portarul Gironei, Paulo Gazzaniga, a avut un reflex spectaculos și a împiedicat majorarea scorului.

Girona a primit un colac de salvare când Asensio a atins mingea cu mâna în careu, iar arbitrul a acordat penalty după consultarea VAR. Stuani și-a asumat responsabilitatea și a readus egalitatea pe tabelă, șutând în colțul opus celui ales de Thibaut Courtois.

"Vom încerca să corectăm greșelile de astăzi. Nu am reușit să luăm cele trei puncte, dar orice echipă și-ar dori să fie în locul în care ne aflăm noi acum. Am fi meritat să câștigăm", a declarat fundașul Realului, Dani Carvajal, pentru Movistar.

Rodrygo a crezut că a adus victoria echipei sale pe final, când s-a luptat în gura porții pentru minge cu Gazzaniga, dar arbitrul a anulat golul, considerând că portarul deținea controlul asupra balonului în momentul în care brazilianul a trimis-o în plasă.

Meciul Realului s-a terminat și mai prost o dată cu eliminarea mijlocașului german Toni Kroos, care a văzut cu această ocazie primul cartonaș roșu din carieră.

Girona a rezistat până la final presiunii puse de campioni și s-a ales cu un punct prețios, care a scos-o momentan din zona retrogradării (L16).

"Cred că este o recompensă pentru tot efortul pe care l-am depus. Să vii aici și să obții un rezultat bun nu este deloc ușor și merităm credit pentru modul în care am evoluat pe parcursul celor 90 de minute", a declarat Stuani.

Pentru Real Madrid urmează o deplasare pe terenul celor de la Rayo Vallecano, în timp ce Girona va evolua acasă cu Athletic Bilbao.

Vezi aici statistica meciului Real Madrid - Girona.