Remiză spectaculoasă între Sporting și Arsenal/Ploaie de goluri în derby-ul ”Union-Union”

Sporting și Arsenal au încheiat la egalitate, 2-2
Sporting și Arsenal au încheiat la egalitate, 2-2AFP
Flashscore vă prezintă principalele evenimente și rezumatele pe scurt ale partidelor din UEFA Europa League disputate joi, 9 martie, de la ora 19:45.

Sporting - Arsenal 2-2

Sporting și Arsenal ne-au oferit o partidă spectaculoasă în prima manșă din optimile de finală Europa League.

Portughezii depus un efort colosal pentru a o ține pe Arsenal la egalitate, 2-2, în duelul disputat pe Estádio José Alvalade, oaspeții rămânând neînvinși în cinci meciuri H2H împotriva giganților portughezi, grație autogolului nefericit al lui Hidemasa Morita în debutul reprizei secunde.

Statistici
StatisticiFlashscore

Arsenal a deschis scorul în minutul 22 la un corner bine executat de Vieira, care l-a găsit în careu pe Saliba, fundașul central francez înscriind cu o lovitură de cap.

La 12 minute distanță, Sporting a egalat tot la un corner și tot cu ajutorul unui fundaș central, Inacio stabilind scorul final al primei părți.

La scurt timp după pauză, portughezii intrau în avantaj după reușita lui Paulinho, însă tunarii au forțat și au reușit să scoată un egal pe Estadio Jose Alvalade, în urma autogolului înscris de japonezul Morita.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Gonçalo Inácio (Sporting Lisbon)

Union Berlin - Royale Union 3-3

O dublă a lui Victor Boniface părea că va aduce victoria surprinzătoare a echipei Royale Union Saint-Gilloise, dar un gol egalizator în minutul 89 semnat de Michel pentru Union Berlin i-a salvat pe nemți și a consfințit un rezultat final de 3-3 într-o întâlnire palpitantă din capitala Germaniei. Egalarea din finalul meciului extinde seria de invincibilitate a gazdelor pe teren propriu la 14 meciuri competitive.

Statistici

Omul meciului desemnat de Flashscore: Victor Boniface (Royale Union Saint-Gilloise)

AS Roma - Real Sociedad 2-0

AS Roma, echipa antrenată de José Mourinho, a obținut o victorie importantă în prima manșă a optimilor de finală din UEFA Europa League împotriva spaniolilor de la Real Sociedad, italienii îmbunătățindu-și forma impresionantă pe teren propriu în toate competițiile, ajungând la opt victorii din nouă meciuri.

El Shaarawy a deschis scorul pentru Giallorossi destul de devreme, în minutul 13, în timp ce Kumbulla, intrat în debutul reprizei secunde, a dublat avantajul romanilor în finalul partidei (min 87), formația lui Mourinho fiind aproape de accederea în faza sferturilor de finală înainte de manșa retur care va avea loc peste o săptămână.

Statistici

Omul meciului desemnat de Flashscore: Paulo Dybala (AS Roma)

Bayer Leverkusen - Ferencvaros 2-0

Seria de 11 meciuri fără înfrângere a lui Ferencváros în toate competițiile a luat sfârșit după ce Bayer Leverkusen a învins campioana Ungariei cu 2-0 în prima manșă a optimilor. Demirbay a înscris pentru gazde în minutul 10, iar fundașul Tapsoba a punctat și el în final (min 86), dând un avantaj consistent pentru Bayer în ceea ce privește șansele de calificare în sferturile Europa League.