Roma a dat lovitura pe San Siro, egalând Milanul în prelungiri

Roma a spulberat iluziile de scudetto ale Milanului
Roma a spulberat iluziile de scudetto ale MilanuluiAFP
Egalarea lui Tammy Abraham în prelungirile meciului i-a adus Romei o remiză 2-2 pe San Siro, după o revenire uluitoare în fața lui AC Milan.

Giallorossi nu au înregistrat nici măcar un șut pe poartă până în minutul 87, dar au reușit să întoarcă meciul extinzându-și recordul de invincibilitate în deplasare la opt meciuri.

Ambele echipe au avut nevoie de ceva timp pentru a-și găsi ritmul, mai ales că oaspeții, fără managerul José Mourinho pe bancă din cauza unei suspendări, s-au apărat avansat și au arătat puțin interes pentru faza ofensivă.

Primul șut pe poartă a venit chiar înainte de prima jumătatea de oră, când Brahim Díaz a executat o lovitură liberă de la 20 de metri respinsă în corner. La faza imediat următoare însă, portarul oaspeților a fost neputincios la lovitura de cap a lui Pierre Kalulu și Milanul a deschis scorul.

Simțind miros de sânge, ”diavolii” au încercat să-și mărească avantajul după pauză, dar șuturile lui Theo Hernández și Giroud au fost apărate de Patricio. În cele din urmă, în minutul 77, nou-intratul Tommaso Pobega a finalizat un contraatac rapid, marcând printr-un șut în colțul lung de la marginea careului

Roma a redus din diferență în minutul 87, când Roger Ibañez a percutat plasa adversă cu o lovitură de cap, și părea să fie doar un gol de consolare, însă puțin mai târziu Abramham a dat lovitura pe San Siro marcând golul egalizator în prelungiri.

Fluierul final a adus o mare dezamagire pentru AC Milan, care se află acum la șapte puncte în spatele liderului Napoli, în timp ce pentru AS Roma, cucerirea unui punct astăzi s-ar putea dovedi vitală în lupta pentru clasarea pe primele patru locuri.