România a început cu dreptul Europeanul de minifotbal! Victorie categorică cu Turcia

România a început cu dreptul Europeanul de minifotbal
România a început cu dreptul Europeanul de minifotbalFederația Română de Minifotbal
Naționala României de minifotbal a început cu o victorie meciurile din grupa D a Campionatului European din Bosnia & Herțegovina, reușind să învingă Turcia cu 9-0.

”Tricolorii”, care sunt campioni mondiali en-titre, au deschis repede scorul prin Mircea Ungur (min 4) din lovitură liberă, pentru ca Tineiu să dubleze avantajul cinci minute mai târziu.

Ioan Popa a făcut 3-0 în minutul 24, când a strecurat mingea printre picioarele portarului turc, pentru ca doar cu câteva secunde înainte de pauză, Cătălin Tineiu să facă ”dubla”, beneficiind și de o deviere a unui adversar.

România a început a doua repriză așa cum a terminat-o pe prima, Iulian Sîplăcan reușind golul cinci pentru ”tricolori”, spre frustrarea adversarilor, care au decis să schimbe portarul.

Golul de 6-0 a fost și cel mai frumos al partidei, Raul Dumitrovici reușind să marcheze cu călcâiul după o greșeală în defensiva turcilor, pentru ca apoi să facă ”dubla” în minutul 45.

Dumitrașcu a dus scorul la 8-0, pentru ca Vasile Pop să stabilească scorul final, 9-0, cu doar câteva secunde înainte de fluierul final.

După meciul cu Turcia, România va întâlni Polonia, pe 2 iunie, de la 21:45, și Ungaria, pe 3 iunie, de la 21:45. Partidele sunt transmise în direct pe canalele Prima Sport și Digi Sport.

România este de cinci ori câștigătoare a turneului final între 2011 și 2015. În 2016 a triumfat Kazahstan, a urmat Cehia (2018), Azerbaijan (2022), iar pe 8 iunie se va afla noua câștigătoare.