România a zdrobit Chile! Scor fluviu în primul meci la Mondialul de handbal feminin

Nicoleta Balog în ofensivă pentru România
Nicoleta Balog în ofensivă pentru RomâniaProfimedia
România a avut parte de un galop de sănătate în meciul de debut de la Campionatul Mondial de handbal feminin, găzduit de Danemarca, Suedia și Norvegia. ”Tricolorele” s-au impus cu 44-19 în fața naționalei statului Chile, cea mai slabă echipă a grupei E, din care mai fac parte Danemarca și Serbia.

România - Chile 44-19

România a condus ostilitățile încă din primul minut și a deschis rapid un avans de zece goluri pe tabelă.

Fetele pregătite de Florentin Pera nu au lăsat niciun moment piciorul de pe accelerație și au continuat să atace și să speculeze în același timp greșelile naționalei sud-americane, care nu s-a putut opune tăvălugului ”tricolor”.

La pauză, tabela arăta 25-6 în favoarea României, Seraficeanu (4), Pintea (3), Dindiligan (3), Dincă (3) și Buceschi (3) fiind cele mai bune marcatoare din prima repriză.

Partea secundă a continuat în aceeași notă, româncele marcând gol după gol. În minutul 33, scorul era 28-8, golul lui Ostase consemnând momentul în care toate jucătoarele din România, cu excepția portarilor, și-au trecut numele pe lista marcatoarelor.

România nu a mai forțat pe final și și-a permis chiar să rateze câteva acțiuni din postura de unu la unu cu portarul advers. S-a terminat 44 -19 și ”tricolorele” încep cu dreptul Mondialul din țările nordice.

Eliza Buceschi a fost cea mai bună marcatoare a României, terminând partida cu 6 reușite din 7 încercări.

Selecționerul Florentin Pera nu a putut conta în această partidă pe Cristina Neagu, care este accidentată și nu se știe dacă va putea fi recuperată în timp util pentru restul de partide rămase.

În celălalt meci al grupei, Danemarca și Serbia se vor întâlni de la ora 21:45.

Pentru România urmează o zi de pauză, ”tricolorele” urmând să întâlnească duminică Serbia, în al doilea meci al grupei, tot de la ora 19.