România are o nouă stea a gimnasticii! Sabrina Maneca Voinea, medalii de argint la sol și bîrnă

Sabrina Maneca Voinea, în timpul exercițiului de la sol, la Rimini
Sabrina Maneca Voinea, în timpul exercițiului de la sol, la RiminiProfimedia
Sportiva română Sabrina Maneca Voinea a cucerit medalii de argint în finalele de la bârnă și sol, sâmbătă, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini, din Italia.

După ce sâmbătă după-amiază obținuse argintul în finala la bârnă, o oră ore mai târziu, Sabrina Maneca Voinea a cucerit medalia de argint și în finala de la sol, la Campionatele Europene.

Sportiva noastră, care a avut cea mai mare notă în calificări (13,700), a obţinut argintul cu aceeaşi notă, 13,700.

Medalia de aur i-a revenit italiencei Manila Esposito, cu 13,833 puncte, iar bronzul altei italience, Angela Andreoli, cu 13,666.

Anterior, în finalele de la bârnă, românca a obținut argintul, după ce a fost notată cu 14,166 în finală.

Ea a fost devansată în finală de italianca Manila Esposito, care a primit 14,400 puncte.

Podiumul a fost completat de franţuzoaica Marine Boyer, cu 14,033.

Sabrina Maneca Voinea are acum trei medalii la Campionatele Europene, bronz anul trecut la sol, în Antalya și cele două medalii de argint la bârnă şi la sol de anul acesta de la Rimini.

La un pas de medalie

Lilia Cosman, a doua româncă prezentă în finala de la bârnă, s-a clasat pe locul al patrulea, cu 13,500, după ce în calificări fusese a şasea (13,266).

Iar Ana Maria Bărbosu s-a clasat și ea pe locul al patrulea, sâmbătă, în finala de la sărituri.

Românca a avut o medie de 13,666, după 13,700 puncte la prima săritură şi 13,633 la a doua, ratând bronzul pentru 33/1000.

La paralele s-a impus italianca Alice D'Amato, cu 14,600, urmată de compatrioata sa Elisa Iorio, cu 14,366, şi de britanica Georgia-Mae Fenton, 13,900.

Duminică la Rimini va avea loc finala pe echipe.