România, doar locul 7 în finala la gimnastică artistică. SUA au luat aurul

România, doar locul 7 în finala la gimnastică artistică. SUA au luat aurulProfimedia
Echipa feminină de gimnastică artistică a Statelor Unite a cucerit medaliile de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, marți seara, în timp ce România s-a clasat pe locul 7.

România, care nu mai participase cu echipa feminină la JO din 2012, când obținea bronzul, a reuşit să urce un loc față de calificări, pe care le-a terminat pe poziția a opta.

Americancele, conduse de vedeta Simone Biles (27 ani), s-au impus detaşat, cu aproape şase puncte față de Italia, care a obținut prima sa medalie olimpică la echipe din 1928.

Echipa SUA (Simone Biles, Jade Carey, Jordan Chiles, Sunisa Lee, Hezly Rivera) a totalizat 171,296 puncte, fiind urmată de Italia (Angela Andreoli, Alice D'amato, Manila Esposito, Elisa Iorio, Giorgia Villa), 165,494 puncte, podiumul fiind completat de Brazilia (Rebeca Andrade, Jade Barbosa, Lorrane Oliveira, Flavia Saraiva, Julia Soares), 164,497 puncte.

Rezultate finală
Rezultate finalăFlashscore

Biles a obținut prima sa medalie de aur la Paris, fiind calificată în alte patru finale individuale, cu excepția celei de la paralele. Ea revine în forță pe scena olimpică, după ce în urmă cu trei ani, la Tokyo, a acuzat probleme mentale şi s-a retras din competiție.

Pentru Simone Biles a fost al cincilea titlu olimpic, în timp ce pentru echipa Statelor Unite este a patra medalie olimpică de aur pe echipe şi a treia la ultimele patru ediții ale Jocurilor.

Sabrina Maneca Voinea, calificată în finalele de la bârnă şi sol, a avut o evoluție foarte bună pentru România, cu 13,633 la sărituri, 13,800 la bârnă şi 13,900 la sol. Ana Bărbosu, calificată în finalele de la individual compus şi sol, a avut şi ea evoluții apreciate la sărituri (13,933) şi sol (13,566), dar şi ratări, la paralele (12,433) şi bârnă (12,700).

Lilia Cosman a primit note bune la sărituri (13,433) şi paralele (13,133), în timp ce Amalia Ghigoarță a fost notată cu 13,333 la paralele, 12,500 la bârnă şi 13,133 la sol.