România este în sferturile Europeanului de Minifotbal! Victorie superbă cu Georgia

România este în sferturile Europeanului de Minifotbal
România este în sferturile Europeanului de MinifotbalFedderația Română de Minifotbal
România s-a calificat în sferturile Campionatului European de Minifotbal, după ce s-a impus în fața Georgiei în optimile competiției. Golurile ”tricolorilor” din victoria cu 3-0 au fost reușite de Mircea Ungur, Alexandru Nechita și Vlad Mocanu.

După două victorii (9-0 cu Turcia și 5-2 cu Polonia) și o remiză (0-0 cu Ungaria), România a câștigat grupa și a dat piept cu Georgia în optimile turneului găzduit de Bosnia și Herțegovina.

”Tricolorii” au deschis scorul încă din minutul 4 prin Mircea Ungur, avantaj pe care l-a păstrat până la pauză.

Scorul a fost majorat în minutul 32 de Alexandru Nechita, pentru ca cinci minute mai târziu, Georgia să rateze din penalty și să irosească șansa de a reveni în joc.

România a închis partida pe final, prin Vlad Mocanu, golul trei fiind validat după o analiză la monitorul VAR.

România a devenit astfel prima echipă calificată în sferturile Europeanului de Minifotbal și urmează să joace cu învingătoarea duelului dintre Cehia și țara gazdă, Bosnia și Herțegovina.