România, învinsă de Spania fără drept de apel, în meci amical

România, învinsă de Spania fără drept de apel, în meci amicalFlashscore
Naționala masculină de handbal a României a fost învinsă de echipa Spaniei cu scorul de 42-29 (23-16), joi seara, la Benidorm, într-un turneu de pregătire.

Primele zece minute au fost echilibrate, gazdele având avantaj de un singur gol. Spaniolii s-au desprins apoi, la 14-8 ('20), iar la pauză aveau șapte goluri în plus pe tabelă (23-16).

Ecartul a continuat să crească după pauză, 29-20 ('40), 37-23 ('50), pentru ca în final diferența să fie de 13 goluri, 42-29.

Pentru echipa României, antrenată de spaniolul Xavi Pascual, cei mai buni marcatori au fost Gabriel Cumpănici 6 goluri, Tudor Botea 4 și Nicolae Cristian Ungureanu 4, în timp ce pentru spanioli s-au remarcat Agustin Casado 6 goluri, Kauldi Odriozola 5, Angel Fernandez 5, Imanol Garciandia 5 și Daniel Dujshebaev 5.

În celălalt meci de joi, Argentina a dispus de Bahrein cu 31-27 (16-12).

În afara României, celelalte trei echipe vor participa la Campionatul Mondial găzduit de Polonia și Suedia (11-29 ianuarie).

Vineri se vor juca partidele România - Argentina (17:45) și Spania - Bahrain (20:00), iar sâmbătă sunt programate meciurile România - Bahrain (ora 16:45) și Spania - Argentina (19:00).