România s-a calificat în finala Europeanului de Minifotbal după penalty-uri

România s-a calificat în finală
România s-a calificat în finalăEMF / FR Minifotbal
România și Kazahstan s-au întâlnit în penultimul act al Europeanului de Minifotbal din Bosnia & Herțegovina, după ce și-au disputat trofeul mondial în 2023, "tricolorii" câștigând după penalty-uri.

România - Kazahstan 1-1 (d.pen. 3-1)

Kazacii au avut inițiativa în primele cinci minute, însă încercările lor de a marca nu au prins spațiul porții apărate de Nițu. În minutul 6, Șumălan a șutat din preajma liniei de tușă, dar mingea a trecut pe lângă. În minutul 10, Mircea Ungur șutează puternic din lovitură liberă, însă mingea este respinsă de portar. Tarzhanov a fost angajat perfect în careul "tricolorilor" în minutul 13. Șutul lui a lovit bara și a ieșit în afara terenului.

Ocaziile kazacilor s-au transformat în gol în minutul 16. Tuleppov a apărat perfect în centrul careului și l-a învins pe Nițu cu o reluare din prima, din voleu. Imediat după reluarea jocului, Sîplăcan a încercat să surprindă portarul advers cu un șut însă kazacul a fost la post.

În minutul 23, portarul nostru, Nițu, a fost aproape să restabilească egalitatea cu un șut de la distanță. Rushinas a avut o nouă intervenție salvatoare în minutul 24. Ultima ocazie le-a aparținut tot tricolorilor. Mircea Ungur a șutat din voleu de la distanță, Rushinas a boxat însă în lateral.

În debutul reprizei secunde, Mircea Ungur îi pasează direct adversarului Tuleppov, care nu reușește însă să-l învingă pe Nițu. Balea are o ocazie imensă în minutul 27. Găsit liber în centrul careului advers, Balea reia din prima pe lângă poartă. O nouă combinație frumoasă a "tricolorilor" este finalizată cu un șut respins cu greu de Rushinas (min. 32). După doar un minut, Mocanu are o nouă ocazie imensă, șutul său fiind respins de kazac din fața porții goale. Eforturilor "tricolorilor" au fost răsplătite în minutul 36. Balea a aruncat de la margine până pe partea opusă a terenului, de unde Mircea Ungur a reluat din voleu la colțul lung și a restabilit egalitatea.

România a continuat să atace în căutarea golului victoriei, iar cu minut înainte de final tricolorii au lovit bara. După 50 de minute rezultatul pe tabelă a indicat egalitate, scor 1-1, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Marius Balogh, Andrei Șumălan și Vasile Pop au marcat pentru România, în timp ce Grigoryev, al doilea executant de la kazaci, a trimis în transversală.

În cealaltă semifinală, Serbia a trecut cu 5-0 de Franța.

Finala dintre România și Serbia va avea loc sâmbătă, de la ora 21:30.