România s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal

România s-a calificat în semifinale
România s-a calificat în semifinaleFederația Română de Minifotbal
Naționala României s-a calificat pentru a treia oară în penultimul act al unei Cupe Mondiale de minifotbal.

În sferturile de finală, naționala României a învins Emiratele Arabe Unite, gazda turneului final, cu 2-0. Andrei Șumălan a deschis scorul în minutul doi, iar apoi tricolorii au beneficiat de o deviere în proprie poartă a unui adversar. În repriza secundă, tricolorii au controlat jocul însă nu au reușit să mai înscrie.

În semifinale, România va întâlni Ungaria, care a trecut în sferturi cu 1-0 de Slovacia.

Deși a jucat de două ori în semifinalele unui Campionat Mondial, România nu a reușit niciodată să se califice în finală.

Din cele trei ediții care au avut loc până în prezent, „tricolorii” noștri au obținut de două ori bronzul: în 2015 în SUA și în 2019 în Australia și o dată s-au oprit în optimi, în 2017 în Tunisia. Astfel, România caută acum singurul titlu major care-i lipsește din palmares, deoarece la nivel european, ai noștri sunt cei mai decorați jucători din istoria competiției care a debutat în 2010.