România se califică în optimile Europeanului de Minifotbal după o victorie muncită cu Polonia

România se califică în faza eliminatorie a Campionatului European
România se califică în faza eliminatorie a Campionatului EuropeanFederația Română de Minifotbal
România a obținut calificarea în optimile de finală ale Campionatului European de Minifotbal din Bosnia & Herțegovina, după ce a reușit să învingă naționala Poloniei cu scorul de 5-2.

”Tricolorii” s-au văzut conduși din minutul 8, când Karol Bienas a executat în forță o lovitură liberă care a fost deviată în poartă de unul dintre jucătorii români.

Polonezii au dat dovadă de reziliență și au reușit să blocheze acțiunile echipei noastre, care a fost nevoită să-l aducă pe portarul Dragoș Nițu în atac pentru a-și crea superioritate.

Tactica a dat roade, goalkeeperul român reușind să restabilească egalitatea după o acțiune individuală finalizată cu un șut din cădere care a trecut pe sub omologul său polonez.

Egalitatea nu a durat, însă, foarte mult, Polonia reușind să revină în avantaj cu două minute înainte de pauză, grație unui trasor la care Nițu nu mai putut interveni.

Grupele Campionatului European
Grupele Campionatului EuropeanFederația Europeană de Minifotbal

Arbitrii au dictat un penalty pentru România în minutele de prelungire ale primei reprize, după ce Tineiu a căzut în careu în urma unui contact cu portarul advers, Balogh transformând cu precizie, cele două echipe terminând la egalitate prima parte, 2-2.

La cinci minute după reluare, un corner executat rapid i-a surprins pe polonezi, iar Șumălan a înscris nemarcat de la limita careului.

Nevoiți să atace, polonezii au lăsat spații mari în apărare, speculate de ”tricolori” pe final, când Nechita a marcat al doilea său gol în turneu.

Scorul final a fost stabilit chiar în ultima secundă de joc, când Balogh a șutat în forță de la distanță.

Pentru România urmează luni ultimul duel din grupă, ”tricolorii” dând piept cu Ungaria de la ora 21.45 pentru a stabili primul loc în grupă. Ambele echipe au câte șase puncte, dar România are un golaveraj superior, în primul meci zdrobind Turcia cu 9-0.