Românul Asley Gonzalez, medaliat cu aur la Openul European de la Roma

Românul Asley Gonzalez, medaliat cu aur la Openul European de la RomaProfimedia
Sportivul român de origine cubaneză Asley Gonzalez a cucerit medalia de aur în limitele cat. 100 kg, duminică, la Openul European de judo de la Roma.

Fostul campion mondial a dispus în optimi de azerul Adil Karimli, în sferturi l-a învins pe italianul Enrico Bergamelli, în semifinale a câștigat în fața germanului Falk Petersilka, iar în finală s-a impus în fața britanicului Harry Lovell-Hewitt.

Tot la cat. 100 kg, Eduard Şerban a fost învins în primul tur de italianul Daniele Accogli.

La +100 kg, Mircea Croitoru l-a întrecut în optimi pe portughezul Vasco Rompao, însă a pierdut sfertul de finală cu spaniolul Irinel Vasile Chelaru Grigoraș.

Cu o medalie de aur, România s-a clasat pe locul 10 în ierarhia pe națiuni la Roma. Primul loc a fost ocupat de Franța, cu 3 medalii de aur, 3 de argint și 5 de bronz, urmată de Germania, 2-3-1, și China, 2-1-2, etc.

La competiție au participat 381 de judoka din 34 de țări, cinci din România, 220 la masculin și 161 la feminin.