Sabău a debutat cu o înfrângere pe banca Universității. ”Nu avem prospețime”

Sabău nu exclude transferul altor jucatori
Sabău nu exclude transferul altor jucatoriProfimedia
Universitatea Cluj a fost învinsă de formația elvețiană FC Zurich cu scorul de 3-1, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Turcia.

Pentru echipa aflată pe poziția a zecea din Superliga elvețiană au marcat Ivan Santini (33), Bogdan Viunik (54) și Bledian Krasniqi (89). Golul ”șepcilor roșii” a fost reușit de Adrian Bălan (72), potrivit paginii de Facebook a clubului clujean.

”A fost un antrenament bun. Cu o primă repriză mai modestă, deoarece jucătorii au fost puțin obosiți. Dar e un câștig având în vedere că a fost primul joc. În a doua repriză am jucat chiar foarte bine, ne-am creat câteva ocazii bune de a marca. Trebuie să identific cât mai rapid ce sistem de joc se potrivește. Nu pot trage deocamdată o concluzie pentru că echipa acumulează, jucătorii se vede că vor, dar nu au prospețime”, a declarat Neluțu Sabău pentru gsp.ro.

Meciul cu Zurich a consemnat debutul pentru Andrei Miron și Ianis Stoica, foști jucători ai FCSB-ului, în tricoul Universității, dar și pentru fostul jucător al Mioveniului, Dorinel Oancea.

”Se pregătesc foarte bine, sunt niște achiziții foarte bune și echipa va arăta bine cu ei pe teren. Vedem în următoarele zile dacă mai apar ceva noutăți”, a spus Sabău despre noile achiziții.

Antrenorul clujean a început meciul cu Iliev - Vlădoiu, A. Miron, D. Ispas, Fl. Ilie, Briceag - Romario Pires, G. Simion, Chipciu - Thiam, I. Stoica. În repriza secundă au jucat Gorcea - Oancea, Pițian, Fl. Ilie, Nowak - Bic, Remacle - Horșia, Haită, L. Fulop - Ad. Bălan.

”U” va juca următorul meci amical pe 10 ianuarie (ora 16:00), contra formației maghiare Debrecen (locul 7 în prima ligă).