Samoa trece de Anglia și se califică în premieră în finala Cupei Mondiale de rugbyProfimedia
Stephen Crichton, de la Samoa, a marcat un drop-gol în prelungiri și a adus victoria cu 27-26 în fața Angliei.

Samoa s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de Rugby League, unde va întâlni campioana în exercițiu, Australia.

Aceasta înseamnă că, pentru prima dată, o națiune care nu este Australia, Noua Zeelandă, Anglia/Marea Britanie sau Franța a ajuns în finala Cupei Mondiale.

Finalul partidei desfășurate pe stadionul Emirates din Londra le-a găsit pe cele două naționale la egalitate, 26-26. Anglia a reușit să egaleze târziu, printr-un eseul lui Herbie Farnworth. transformat Tommy Makinson.

În prelungiri, Samoa a rezistat eroic, iar Crichton a marcat o aruncare crucială pentru "punctul de aur".

Australia și-a rezervat locul în finală printr-o victorie la fel de captivantă, 16-14, în fața Noii Zeelande, vineri, la Leeds.

"Cred că nimeni nu ne-a dat vreo șansă în seara asta, dar credința pe care o avem este foarte puternică", a declarat omul meciului, Jarome Luai, din Samoa.

"Înfrângerea (din deschiderea turneului) a fost o binecuvântare deghizată, dar am lăsat capul jos și am muncit din greu", a completat acesta.

Antrenorul Angliei, Shaun Wane, a adăugat: "Au avut un calm mai bun. Pur și simplu nu am fost suficient de buni".

Rezultatul este cu atât mai suprinzător cu cât, în meciul de deschidere Anglia a învins Samoa cu 60-6.