Selecții olimpice, sâmbătă, 3 august: Remco pentru istorie, finală de tenis și revenirea americancei Sha'Carri

Sha'Carri Richardson este dornică de aur la 100 lină.
Sha'Carri Richardson este dornică de aur la 100 lină.Profimedia
Treizeci și unu de seturi de medalii vor fi înmânate sâmbătă, 3 august, la Jocurile Olimpice de la Paris. Dar marile evenimente sunt cursa individuală de ciclism și cele două finale feminine - mai întâi la tenis Roland Garros, apoi sprintul de 100 m de la Stade de France, seara.

Cistește și: JO 2024: Programul sportivilor români în competițiile din 3 august. Finale la canotaj și triplusalt

Ciclism

Cursa individuală pe șosea (273 km)

12:00 - 19:15, Paris și împrejurimi

În ciuda faptului că au avut un Tour de France dificil, Remco Evenepoel și Wout Van Aert au pornit spre Jocurile Olimpice. Ei au participat la un contratimp de deschidere fantastic, în care Evenepoel a triumfat, iar Van Aert a ocupat locul al treilea. De data aceasta, ei pot lucra împreună chiar și la startul în masă, chiar dacă în urmă cu câțiva ani a existat o rivalitate între ei. Dar apoi ambii au trecut prin accidentări grave și au devenit mari prieteni. Profilul pistei s-ar putea potrivi duo-ului belgian. Evenepoel are, de asemenea, motivația suplimentară că nimeni nu a câștigat vreodată atât contratimpul, cât și startul în masă la Jocurile Olimpice.

Van Aert și-a demonstrat deja calitatea la Tokyo, unde a terminat al doilea în fața lui Tadei Pogachar. Nici suveranul sloven și nici câștigătorul ultimelor Jocuri Olimpice, ecuadorianul Richard Carapaz, nu sunt la start de această dată. Pe de altă parte, olandezul Mathieu Van der Poel ar putea fi unul dintre principalii aspiranți la aur.

Doar 90 de cicliști vor lua startul în cursa de 273 de kilometri, în care dealurile scurte și ascuțite vor fi o amenințare, iar decizia va fi luată probabil la întoarcerea pe străzile Parisului. Se așteaptă drame, mai ales pe pavelele de pe Montmartre sau la linia de sosire. În total, peletonul va urca 2.800 de metri pe verticală.

Tenis

Finala feminină: Qinwen Zheng - Donna Vekic

15:30, Paris, Roland Garros, teren Philippe Chatrier

O finală neașteptată și un duel între două jucătoare de tenis care pot juca lovituri câștigătoare și nu așteaptă greșelile adversarelor. Înainte de începerea turneului, puțini le-ar fi ales pe aceste două jucătoare pentru a lupta pentru aur. Era de așteptat ca numărul unu mondial Iga Swiatek să facă treaba la Roland Garros. Dar suverana poloneză s-a confruntat în semifinale cu Qinwen Zheng. Aceasta din urmă și-a continuat performanța perfectă la turneul de la Palermo, pe care l-a câștigat în timpul pregătirii, și numără în prezent 10 meciuri la rând fără înfrângere.

În timp ce chinezoaica în vârstă de 21 de ani se află abia la începutul carierei, Donna Vekic, cu șapte ani mai în vârstă, se află în acest moment la apogeu. Timp de mulți ani a fost afectată de accidentări, dar anul acesta și-a găsit forma potrivită și, deși înainte avea mai mult succes pe hard, acum a ajuns în semifinale pe iarbă la Wimbledon și acum se află pe zgură la Paris în finala olimpică.

Și a meritat acest lucru, deoarece a eliminat-o pe drumul ei pe vedeta americană Coco Gauff. Tenisul ei, plin de lovituri dure de pe linia de fund, sărbătorește succesul. Deși atât Croația, cât și China au câștigat aurul olimpic la dublu în trecut, aceasta este prima dată când reprezentantele țărilor lor pot domina proba de simplu feminin.

Atletism

100 m feminin

21:20, Paris, Stade de France

Cel mai scurt sprint olimpic atrage întotdeauna o mare atenție. În cea de-a treia zi a competiției de atletism, americanca Sha'Carri Richardson va încerca să răspundă dominației echipei jamaicane de sprint la ultimele Jocuri. Într-adevăr, la Tokyo, Elaine Thompson, Shelly-Ann Fraser și Shericka Jackson au închiriat și ele podiumul din cauza absenței uneia dintre principalele favorite.

Richardson s-a calificat, dar ulterior a fost eliminată pentru consum de THC. Cazul a fost rezolvat într-o lună, iar sprintera a explicat situația și a recunoscut că motivul consumului de marijuana a fost stresul calificării și perioada în care făcea față decesului mamei sale. Și chiar dacă în cele din urmă va ajunge la Jocurile de la Tokyo, echipa americană nu a mai contat pe ea pentru ștafetă.

Iar acum are o nouă șansă de a câștiga aurul olimpic. Concurența ei a dispărut acum, deoarece co-favorita Shericka Jackson a anunțat că se va concentra pe proba de 200 de metri. Dar în manșe, opt atlete au coborât deja sub 11 secunde, cele mai în formă fiind Marie-Josée Ta Lou-Smith (10,87), Shelly-Ann Fraser și Daryll Neita (ambele 10,92). Richardson, care anul trecut s-a apropiat la 16 sutimi de recordul mondial (10,65), a alergat vineri la Paris 10,94 secunde.