Selecționerul Marocului: ”De ce să nu visăm să ridicăm acest trofeu?"

Maroc și-a propus să câștige Cupa Mondială
Maroc și-a propus să câștige Cupa MondialăAFP
Marocul abordează meciul de sâmbătă din optimi cu Portugalia știind că este la un pas de a intra în istorie ca prima semifinalistă africană la Cupa Mondială, dar se va confrunta cu o opoziție entuziastă, proaspăt marcatoare a șase goluri împotriva Elveției.

Marocanii lui Walid Regragui se află pe un teritoriu necunoscut după un parcurs surprinzător care i-a făcut să termine pe primul loc în Grupa F după ce au învins Belgia și Canada înainte de o victorie uimitoare împotriva Spaniei la penalty-uri în optimi.

Maroc vrea să fie ”surpriza” turneului

”Leii din Atlas” sunt doar a patra echipă africană care ajunge în sferturile de finală - după Camerun în 1990, Senegal în 2002 și Ghana în 2010.

Marocul s-a bucurat de marele sprijin din partea mulțimii la toate meciurile lor din Qatar și este probabil ca acest lucru să fie din nou valabil pe stadionul Al Thumama, unde va înfrunta Portugalia.

"Cred că este imposibil pentru noi să facem acest lucru fără fani", a declarat antrenorul Regragui după ce a eliminat Spania.

"O mulțime de fani au venit în Qatar din multe țări - America, Europa, Maroc.

"Își iubesc țara și ceea ce pot să le spun este următorul lucru - nu putem face nimic fără ei, am nevoie de ei pentru sferturi și, sper, vom face istorie"

”De ce să nu țintim spre cer?”

Nu a existat niciodată o țară din afara Europei sau Americii de Sud într-o finală de Cupa Mondială, dar Marocul vrea să îndrepte această situație.

"De ce să nu țintim spre cer? Trebuia să ne schimbăm și trebuia să ne schimbăm mentalitatea", a declarat Regragui după faza grupelor.

"Nu ne vom opri aici. Vom respecta fiecare adversar. Dar vom fi adversari foarte dificili. Așa că de ce să nu visăm să ridicăm acest trofeu?", a mai spus antrenorul marocan.

Performanțe remarcabile la Cupa Mondială

Marocul este neînvins în șapte meciuri de când Regragui a preluat funcția de la Vahid Halilhodzic, demis în august.

Africanii au primit doar un singur gol în acest timp, și acela a fost de fapt un autogol în scris de Aguerd în meciul din grupe împotriva Canadei.

Marocul a depășit mai multe probleme în ceea ce privește accidentările pentru a ajunge atât de departe în Qatar, fundașii Achraf Hakimi și Noussair Mazraoui având astfel de probleme fizice în cea mai mare parte a turneului.

Fundașul central Nayef Aguerd a ieșit accidentat împotriva Spaniei, în timp ce căpitanul Romain Saiss a rezistat în ciuda unei accidentări în timpul prelungirilor.

"De la începutul competiției, am jucat cu o echipă care nu este 100%, de aceea este și mai extraordinar", a declarat Regragui.

"Am reușit să creăm o familie și simțim că avem un popor în spatele nostru".

Maroc și Portugalia se întâlnesc sâmbătă, de la ora 17:00, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.