Senegal și-a anunțat lotul pentru Cupa Mondială. Sadio Mane va merge în Qatar

Sadio Mane (30 ani) a câștigat cu Senegal ultima ediție a Cupei Africii
Sadio Mane (30 ani) a câștigat cu Senegal ultima ediție a Cupei AfriciiProfimedia
Sadio Mane a fost inclus în lotul de 26 de jucători al Senegalului pentru turneul din Qatar.

Atacantul de 30 de ani de la Bayern Munchen le-a dat emoții fanilor și mai ales colegilor din echipa națională, din pricina unei accidentări suferite în ultimul meci de campionat din Bundesliga.

Mane se alătură Senegalului la Cupa Mondială

Mane va fi alături de colegii săi din națională în turneul final din Qatar, după cum anunțaseră inițial oficialii din Federația Senegaleză de Fotbal.

Atacantul nu este 100% refăcut în urma accidentării suferite la tendon din meciul de campionat dintre Bayern și Werder, încheiat cu scorul de 6-1 pentru bavarezi. Sadio a ieșit de pe teren din minutul 20, fiind înlocuit de Sane.

Oficialii lui Bayern nu au vrut să ofere prea multe detalii despre starea de sănătate a lui Mane. Bavarezii spun doar că senegalezul nu va evolua în următoarea etapă de campionat, cea împotriva ultimei clasate, Schalke.

Senegal a câștigat ultima ediție a Cupei Africii

Senegal este fără îndoială una dintre cele mai puternice formații din Africa, lucru demonstrat în ultima ediție a Cupei Africii pe Națiuni, din 2021.

Senegalul a pus mâna pe trofeu, după ce au învins Egiptul lui Salah în marea finală. Senegal - Egipt a fost 0-0 în primele 90 de minute regulamentare. În minutul 7 al întâlnirii, senegalezii au beneficiat de o lovitură de la 11 m, care a fost executată de Sadio Mane. Atacantul a ratat atunci penalty-ul, portarul Egiptului, Gabaski, reușind să apere cu o intervenție excelentă.

Senegalul a învins la penalty-uri, golul decisiv fiind înscris chiar de Mane, care nu a mai iertat de această dată.

Lotul Senegalului pentru Cupa Mondială

Portari: Seny Dieng (Queens Park Rangers), Alfred Gomis (Rennes), Edouard Mendy (Chelsea)

Fundași: Pape Abou Cisse (Olympiakos Pireu), Abdou Diallo (Leipzig), Ismail Jakobs (AS Monaco), Kalidou Koulibaly (Chelsea), Formose Mendy (Amiens), Youssouf Sabaly (Betis Sevilla), Fode Ballo Toure (AC Milan)

Mijlocași: Pathe Ciss (Rayo Vallecano), Krepin Diatta (Monaco), Gana Gueye (Everton), Pape Gueye (Marseille), Cheikhou Kouyate (Nottingham Forest), Mamadou Loum (Reading FC), Nampalys Mendy (Leicester City), Moustapha Name (Paphos FC), Pape Matar Sarr (Tottenham)

Atacanți: Boulaye Dia (Salernitana), Bamba Dieng (Olympique Marseille), Nicolas Jackson (Villarreal CF), Sadio Mane (Liverpool), Iliman Ndiaye (Sheffield United), Ismaila Sarr (Watford FC), Famara Diedhiou (Alanyaspor).

Senegalul va evolua în Grupa A, alături de Olanda, Ecuardor și Qatar.