Serie A: AS Roma o învinge la limită pe Bologna/Lazio pierde pe terenul lui LecceProfimedia
AS Roma a obținut cea de-a doua victorie pe teren propriu de la începutul lunii septembrie în Serie A, după ce a învins-o cu 1-0 pe Bologna, grație penalty-ului transformat de Lorenzo Pellegrini în prima repriză. Pentru oaspeți, care traversează o perioadă bună, a fost a doua înfrângere în ultimele șapte meciuri.

AS Roma - Bologna 1-0

Înainte de startul partidei, pe Stadio Olimpico s-a ținut un moment de reculegere, iar fanii l-au comemorat pe Siniša Mihajlović, fost antrenor al Bolognei și jucător la AS Roma, care a decedat recent după ce a pierdut lupta cu leucemia.

Meciul a avut un început în forță. În primele cinci minute de joc, argentinianul Paulo Dybala, câștigător al Cupei Mondiale cu Argentina, a fost împiedicat în interiorul suprafeței de pedeapsă, permițându-i căpitanului Lorenzo Pellegrini să înscrie din penalty și să ajungă la al cincilea său gol al sezonului în toate competițiile.

Șuturile de la distanță trimise de Gianluca Mancini și Nicolo Zaniolo au pus la încercare apărarea Bolognei, însă niciuna dintre execuții nu și-a atins ținta. Cu toate acestea, Roma a reușit să câștige tot mai mult teren în fața adversarului și să țină balonul cât mai departe de propria poartă.

Deși au marcat în opt meciuri consecutive în toate competițiile, oaspeții nu s-au apropiat mai deloc periculos de poarta Romei în prima repriză.

Singura ocazie a fost semnată de Ricardo Orsolini, care a ratat cu mult ținta după o jumătate de oră, deși se afla într-o poziție favorabilă.

După pauză, portarul Łukasz Skorupski a fost nevoit să repare o greșeală a fundașului Adama Soumaoro, stoperul polonez reușind să blocheze lovitura de cap a lui Zaniolo, în timp ce Roma încerca să-și mărească avantajul la începutul reprizei secunde.

Oaspeții au încercat apoi să egaleze, când șutul lui Orsolini a fost apărat de Rui Patrício. Bologna a arătat un fotbal ceva mai ofensiv în repriza secundă, însă elevii lui Thiago Motta nu au reușit egalarea, formația lui Jose Mourinho obținând toate cele trei puncte în urma duelului.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Chris Smalling (AS Roma)

Lecce - Lazio 2-1

Lecce a surprins-o pe Lazio după ce a reușit o întoarcere spectaculoasă de scor în repriza secundă și s-a impus cu 2-1, ajungând la 4 meciuri consecutive fără înfrângere în Serie A.

Victoria a fost doar a doua pe teren propriu în acest sezon, ceea ce le permite să se distanțeze la nouă puncte de zona retrogradabilă.

În prima repriză, Lazio a deschis scorul în minutul 13, când o pasă filtrantă a lui Casale l-a găsit pe Immobile într-o poziție bună de a înscrie.

Golul l-a făcut pe Immobile al nouălea cel mai bun marcator din istoria Serie A. Câteva momente mai târziu era cât pe ce să realizeze dubla, însă voleul său a trecut peste bara transversală.

În contrast total cu prestația din prima repriză, Lecce a început energic în repriza a doua, punând sub presiune neîncetată linia de fundași a lui Lazio. Acest lucru a dat roade în minutul 57, când șutul lui Federico Di Francesco a fost respins de Provedel, însă balonul a ajuns în calea lui Gabriel Strefezza, care a reluat din voleu.

Simțind că poate obține mai mult, echipa gazdă nu s-a oprit aici și a preluat conducerea cu 20 de minute înainte de final, Di Francesco fiind din nou implicat.

Atacantul a trimis o centrare puternică în fața porții, mingea fiind reluată de Lorenzo Colombo, care a înscris și a adus cele trei puncte importante pentru Lecce.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Federico Di Francesco (Lecce)