Sorana Cîrstea, eliminată în optimile turneului WTA Adelaide din Australia

Sorana Cîrstea (32 ani) ocupă în prezent locul 45 WTA
Sorana Cîrstea (32 ani) ocupă în prezent locul 45 WTAAFP
Sorana Cîrstea a fost învinsă de tunisianca Ons Jabeur, principala favorită a turneului de la Adelaide.

Partida dintre Sorana Cîrstea (32 ani) și Ons Jabeur (28 ani) a durat o oră și 19 minute și s-a încheiat cu scorul de 7-6 (3), 6-1.

Sorana Cîrstea, eliminată în faza optimilor

Tunisianca a dictat ritmul în timpul duelului de la Adelaide, după ce a reușit patru break-uri în fața româncei.

De partea cealaltă, Sorana Cîrstea a reușit două break-uri și a avut un prim set reușit, pe care l-a pierdut însă la tiebreak.

Adversara sa a comis în primul set mai multe erori neforțate, 14 la număr, în timp ce Cîrstea a înregistrat 8 astfel de greșeli.

În urma acestei participări, tenismena română urmează să primească 11.145 de dolari și 55 de puncte în clasamentul WTA pentru performanțele înregistrate.

Jabeur, principala favorită a turneului din Adelaide

Ons Jabeur, în prezent locul 2 WTA, este principala favorită la câștigarea trofeului la turneul din Adelaide. În faza sferturilor de finală, Jabeur se va întâlni cu ucraineanca Marta Kostyuk, în vârsta de 20 de ani, locul 69 WTA.