Spania, pentru prima dată în fruntea clasamentului feminin al FIFA. România, în cădere liberă

Spaniola Fiamma Iannuzzi sărbătorește alături de coechipierele sale marcarea celui de-al patrulea golReuters
Spania, câștigătoarea Cupei Mondiale de fotbal feminin, a trecut pentru prima dată în fruntea clasamentului FIFA, detronând Suedia de pe primul loc, a anunțat vineri organismul de conducere al fotbalului mondial.

Campioana mondială este doar a patra echipă care ajunge în fruntea clasamentului, după Statele Unite, Germania și Suedia.

Spania a învins Anglia în finala Cupei Mondiale din august, urcând patru locuri, până pe locul al doilea. Dar, în cele din urmă, au obținut primul loc în urma unei serii de performanțe impresionante în UEFA Women's Nations League.

Spania s-a clasat pe primul loc în grupa sa cu cinci victorii - inclusiv o dublă în fața Suediei - pentru a se califica în finala Ligii Națiunilor, care va avea loc în februarie, când va înfrunta Olanda în semifinale.

Statele Unite au urcat pe locul doi în clasament și sunt urmate de Franța pe locul trei.

Franța s-a calificat și ea în finala Ligii Națiunilor, unde va înfrunta Germania în cealaltă semifinală.

Campioana europeană Anglia, care a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, ocupă locul al patrulea, în timp ce Suedia a coborât pe locul al cincilea după ce a terminat pe locul al treilea în grupa sa din Liga Națiunilor, cu doar două victorii în șase meciuri.

Numărul echipelor din clasamentul feminin a crescut, de asemenea, la un număr record de 192 de națiuni, odată cu introducerea Republicii Centrafricane și a Macao, în timp ce Coreea de Nord (locul nouă), Samoa Americană, Madagascar și Bahamas reapar pe listă.

România, în cădere liberă

Locul 45 reprezintă cea mai slabă clasare a tricolorelor în ierarhia mondială din 2003, când a fost înființat clasamentul FIFA.

Din august până în prezent, România a jucat şase partide şi a obținut un singur punct, golaverajul fiind catastrofal, 1-11.

În urma acestor rezultate, România a retrogradat în Liga C a Ligii Națiunilor.

România a început anul pe locul 38, în iunie s-a aflat pe aceeaşi poziție, iar în august a coborât pe 39.