Spania, prima semifinalistă la Cupa Mondială feminină, după o victorie dificilă cu Olanda

Salma Paralluelo sărbătorește golul victoriei Spaniei în partida cu Olanda
Salma Paralluelo sărbătorește golul victoriei Spaniei în partida cu OlandaProfimedia
Spania a învins Țările de Jos cu 2-1 în prelungiri și s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Australia și Noua Zeelandă

Tânăra atacantă Salma Paralluelo a marcat golul victoriei Spaniei în prelungiri și ibericele trec de Olanda cu 2-1 la Cupa Mondială.

Rezumatul partidei Spania-Olanda
Rezumatul partidei Spania-OlandaFlashscore

Au fost 90 de minute tensionate și pline de incidente la Wellington iar meciul se îndrepta către un 0-0. Mariona Caldentey a marcat, însă, pe final, în minutul 81, din penalty pentru Spania. Apărătoarea olandeză Stefanie van der Gragt a egalat în prelungiri, 10 minute mai târziu.

Când partida părea să se îndrepte spre penalty-uri, Paralluelo, în vârstă de 19 ani, a venit de pe banca de rezerve și a reușit o acțiune individuală genială.

Spania este prima echipă calificată în semifinalele turneului final și așteaptă acum învingătoarea din partida dintre Japonia și Suedia, partidă care are loc de la ora 10:30