Marc Marquez câștigă MotoGP Aragon și pune capăt unei perioade de trei ani fără victorie

Marc Marquez în acțiune
Marc Marquez în acțiunePierre-Philippe MARCOU / AFP
Marc Marquez (31 de ani) a reușit o performanță magică în fața fanilor săi la Aragon MotoGP, duminică, pentru a pune capăt unei serii de trei ani fără victorie.

Sextuplul campion MotoGP, a cărui ultimă victorie în Grand Prix a fost în 2021, a încheiat un weekend de vis după ce a câștigat sprintul de sâmbătă cu o marjă la fel de mare pe motocicleta sa Ducati satelit Gresini.

El a luat steagul roșu cu aproape cinci secunde în fața lui Jorge Martin, Pedro Acosta fiind al treilea.

Marquez a făcut apoi un tur al victoriei, sărind de pe motocicletă pentru a săruta pământul și a executa un dans improvizat în fața suporterilor săi extaziați.

Martin conduce clasamentul piloților cu 23 de puncte, după ce dublul campion mondial Francesco Bagnaia a căzut, cu cinci tururi înainte de linia de sosire.