Verstappen învinge McLaren și obține pole position-ul la sprint în Austria

Verstappen a câștigat o luptă strânsă
Verstappen a câștigat o luptă strânsă Reuters
Max Verstappen (26 de ani) de la Red Bull a obținut pole position-ul pentru cursa sprint din Marele Premiu al Austriei de sâmbătă, cu McLaren-urile lui Lando Norris (24 de ani) și Oscar Piastri (23 de ani) la mică distanță.

Triplul campion mondial de Formula 1 și-a văzut rivalii stabilind ritmul înainte de a produce cel mai bun tur de 01:04,686 secunde, lăsându-l pe Norris cu doar 0,093 secunde mai lent.

Sesiunea de calificări sprint de vineri pentru cursa de 100 km a înlocuit obișnuita a doua sesiune de antrenamente.

"Este minunat să fiu primul aici în fața, practic, a fanilor mei de acasă și a Grand Prix-ului meu de acasă", a spus Verstappen, a cărui armată de fani olandezi care călătoresc transformă tribunele în portocaliu la Red Bull Ring din Spielberg.

"A fost o zi bună până acum".

Polul a fost cel de-al optulea în cursele de sprint, un format pe care Verstappen l-a dominat de când a fost introdus în 2021.

"Sunt fericit, am început ziua bine", a adăugat Verstappen, care a fost cel mai rapid în singura sesiune de antrenamente, în ciuda unei probleme la senzor care i-a oprit pentru scurt timp mașina.

George Russell de la Mercedes s-a alăturat lui Piastri pe a doua linie, iar Carlos Sainz de la Ferrari și Lewis Hamilton de la Mercedes sunt împreună pe a treia.

Mexicanul Sergio Perez pleacă de pe un dezamăgitor loc șapte pentru Red Bull, cu Esteban Ocon de la Alpine pe opt și coechipierul său Pierre Gasly pe nouă.

Charles Leclerc de la Ferrari va pleca de pe locul 10 după ce nu a reușit să treacă linia de sosire la timp pentru a efectua un tur rapid în faza finală.

"Nu știu ce s-a întâmplat. Eram în pit lane și am primit antistart, apoi totul s-a oprit", a declarat pilotul Ferrari.

Norris, al doilea în campionat, dar la 69 de puncte în spatele lui Verstappen, care a câștigat șapte din cele 10 curse de până acum, s-a ridicat la înălțimea așteptărilor că va fi cel mai apropiat rival al campionului.

"Nu m-am simțit niciodată destul de confortabil, probabil până în ultimul meu tur, așa că sunt mulțumit de asta", a declarat britanicul.

"Este aproape așa cum a fost tot anul, deci nicio diferență, dar trebuie să fi fost un tur frumos al lui Max și este o poziție bună pentru cursa de mâine".

Mercedes se așteaptă, de asemenea, să fie competitivă, chiar dacă Hamilton a spus că după-amiaza sa a fost "destul de dezastruoasă".

"De obicei nu este o cursă atât de agitată, așa că cred că accentul va fi pus mai ales pe obținerea unei calificări mai bune mâine", a adăugat septuplul campion mondial.

Calificările pentru Marele Premiu de duminică urmează sprintului de sâmbătă.

La Haas, Kevin Magnussen s-a calificat pe locul 11 și în fața Aston Martin-urilor lui Lance Stroll și Fernando Alonso.

Australianul Daniel Ricciardo a fost din nou depășit în calificări de coechipierul său de la RB, Yuki Tsunoda, iar Logan Sargeant de la Williams s-a clasat pe locul 15, între cei doi.