Formula 1: George Russell a obținut pole position-ul într-un podium 100% britanic la Silverstone

George Russell a fost cel mai rapid la Silverstone
George Russell a fost cel mai rapid la SilverstoneAFP
Calificările de Formula 1 de la Silverstone au fost pe cât de pline de evenimente, pe atât de surprinzătoare. După un steag roșu, ploaie, câteva ieșiri prost calculate și câteva surprize, George Russell a stabilit cel mai bun timp.

Au fost pretenții în principal pentru echipele McLaren și Mercedes. Însă ambele au ajuns pe podium. Cele mai populare patru monoposturi de pe grilă au strălucit în fiecare sesiune, George Russell obținând pole position-ul.

Ploaie și spaime

Primii timpi din sesiunea de calificări a Marelui Premiu al Marii Britanii au revenit celor de la Mercedes, dar Max Verstappen a fost la înălțime (1'37.518), la fel ca și Lando Norris (+0.089).

Ulterior, Sergio Pérez a ieșit de pe pistă cu șapte minute înainte de finalul Q1. El a provocat astfel suspendarea sesiunii. Cu toate acestea, imediat ce totul a fost reluat, McLaren-urile au înregistrat cel mai bun timp (1'30"895).

Iar când a început să plouă din nou, mai mulți piloți au avut probleme serioase. Performanțele pe grila de start au fost multiple, până când cei mai buni doi timpi au fost obținuți de Mercedes. Charles Leclerc a ocupat locul 3. Verstappen a terminat pe locul 11.

Pierre Gasly, Sergio Pérez, Esteban Ocon, Kevin Magnussen și Valtteri Bottas nu s-au calificat pentru Q2.

Competiția

Sub un cer înnorat, piloții au fost mai confortabili în Q2. Norris a pus pe toată lumea de acord preluând conducerea (1'27"432). Cu toate acestea, Fernando Alonso l-a depășit la șapte minute de la finalul sesiunii (1'27"279), la fel ca Verstappen (1'27"149). Carlos Sainz a reintrat și el în dans (1'27"149)... Până când Oscar Piastri a recuperat cel mai bun timp (1'26"945).

În a doua cursă, competiția a rămas acerbă între piloți. McLaren-urile au rămas în frunte. Cei de la Mercedes îi urmau. Pe de altă parte, a fost o mare dezamăgire pentru Leclerc, care a fost eliminat la începutul Q3.

Timpi foarte strânși

Norris a fost din nou cel mai rapid în prima cursă. Dar l-a ajuns repede din urmă pe Russell (1'26"024) și a coborât pe locul 2 (+0.006). Dornic să lupte pentru a recâștiga pole position-ul, pilotul Papaya a recuperat locul 2.

Doar pentru ca în final Russell să-și îmbunătățească timpul și să depășească timpul provizoriu al lui Hamilton (1'25"819). Verstappen a fost doar pe locul 4.