Max Verstappen, retrogradat zece locuri pe grila de start a Marelui Premiu al BelgieiAFP
Olandezul Max Verstappen (Red Bull), liderul Campionatului Mondial de Formula 1, a efectuat o schimbare de motor şi a fost retrogradat zece locuri pe grila de start a Marelui Premiu al Belgiei de duminică, potrivit unui document oficial publicat vineri, transmite AFP. Această penalizare a fost dictată după ce un al cincilea motor cu combustie internă, unul în plus față de cele patru autorizate într-un sezon, a fost instalat pe monopostul Red Bull în acest weekend.

Această sancțiune nu este o surpriză pentru Verstappen, care a asigurat joi că este ”foarte probabil” să fie penalizat din cauza acestei schimbări de motor.

”Unele circuite sunt în mod natural mai favorabile decât altele (pentru a primi această penalizare - n. r.). Pe un circuit stradal”, unde depăşirea este mai dificilă, ”nu vrem penalizare pentru motor, aşa că, da, foarte probabil va fi aici”, a explicat el joi.

Verstappen vizează a patra sa victorie consecutivă pe circuitul Spa-Francorchamps.

Olandezul a admis joi că şansele lui la victorie vor fi mai mici în cazul unei penalizări: ”Dacă ne uităm la ultimele noastre curse, unde nu am fost în mod special cei mai rapizi, nu aş putea spune că vom avea o şansă de a câştiga cu o penalizare de zece locuri. Dar o cursă poate fi bulversată în orice moment”.

În 2022, Verstappen s-a impus în Belgia după ce a luat startul de pe locul 14 pe grila de start, iar anul trecut a câştigat după ce a plecat de pe poziția a şasea.

În clasamentul piloților, olandezul are un avans de 79 de puncte față de al doilea clasat, britanicul Lando Norris (McLaren).

Cel mai rapid în antrenamente

Max Verstappen a fost cel mai rapid în prima sesiune de antrenamente libere înaintea Marelui Premiu de Formula 1 al Belgiei, desfăşurată vineri pe circuitul Spa-Francorchamps.

El l-a devansat pe australianul Oscar Piastri (McLaren). Pe locul trei a fost surprinzătorul thailandez Alex Albon, cu modestul său monopost Williams. Pe locurile patru şi cinci au fost britanicii de la Mercedes, George Russell şi Lewis Hamilton.

Top 10 a fost completat de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), mexicanul Sergio Perez (Red Bull), britanicul Lando Norris (McLaren), spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari) şi canadianul Lance Stroll (Aston Martin).

A doua sesiune de antrenamente libere va avea loc vineri, de la 18:00 (ora României).