Francesco Bagnaia a câștigat sprintul dramatic de MotoGP din Indonezia, iar Jorge Martin a căzut

Francesco Bagnaia, pilotul echipei Ducati Lenovo
Francesco Bagnaia, pilotul echipei Ducati LenovoSonny Tumbelaka / AFP
Francesco Bagnaia (27 de ani) a câștigat sâmbătă o cursă sprint MotoGP dramatică în Indonezia, profitând de o căzătură timpurie a liderului campionatului, Jorge Martin (26 de ani), pentru a reduce diferența față de spaniol în fruntea clasamentului.

Coechipierul lui Bagnaia, Enea Bastianini, a terminat al doilea, în timp ce Marc Marquez (Gresini), de șase ori campion MotoGP, a completat podiumul pe locul al treilea.

Martin, pilotul echipei Pramac, a derapat în primul tur, oferindu-i lui Bagnaia, campionul în exercițiu, conducerea cursei, o lovitură pentru speranțele sale la campionat, cu marele premiu de duminică și cinci weekenduri de curse înainte de final.

Martin și-a asigurat pole position-ul pe circuitul înăbușitor Mandalika de pe insula Lombok cu un record de tur istoric în calificări, dar nu a putut decât să revină pe locul 10 după incidentul costisitor.

O victorie la sprint i-ar fi garantat lui Martin șefia campionatului înainte de următoarea rundă din Japonia, weekendul viitor.

Marquez, care a revenit în lupta pentru titlu în ultimele săptămâni, a reușit o revenire incredibilă de pe locul 12 pentru a termina pe locul trei.

Marco Bezzecchi, care a supraviețuit unui accident în calificări pentru a-și asigura un loc pe prima linie a grilei, a terminat pe locul patru.

MotoGP a revenit în Indonezia în 2022, pentru prima dată din 1997, într-un nou loc de desfășurare pe insula stațiune Lombok.