Bagnaia câștigă cursa sprint MotoGP din Japonia și reduce diferența față de liderul Martin

Bagnaia câștigă cursa sprint MotoGP din Japonia
Bagnaia câștigă cursa sprint MotoGP din JaponiaTOSHIFUMI KITAMURA / AFP
Francesco Bagnaia (27 de ani) a profitat de o greșeală a debutantului Pedro Acosta (20 de ani) pentru a câștiga sâmbătă cursa de sprint MotoGP din Japonia și a reduce diferența față de liderul clasamentului general Jorge Martin (26 de ani).

Spaniolul Acosta a căzut cu patru tururi înainte de final în timp ce conducea plutonul la Motegi, permițându-i campionului mondial în exercițiu Bagnaia să ajungă pe primul loc, în fața lui Enea Bastianini și Marc Marquez.

Spaniolul Martin a terminat pe locul patru și și-a văzut avansul în clasamentul general față de italianul Bagnaia redus la 15 puncte.

Martin, pilotul echipei Pramac, încearcă să câștige primul său campionat MotoGP, după ce anul trecut a terminat pe locul doi, în spatele lui Bagnaia de la Ducati.

Acosta a fost în căutarea primei sale victorii la sprint după ce a obținut pole position-ul pentru prima dată în calificările de dimineață.

A pierdut conducerea în fața lui Bagnaia la primul viraj, dar a recâștigat-o la scurt timp după aceea și împingea din greu pentru victorie.

În schimb, a alunecat de pe motocicletă și l-a lăsat pe Bagnaia să treacă, deși italianul a trebuit să lupte din greu pentru a-i ține la distanță pe Bastianini și Marquez într-un final electrizant.