Bagnaia câștigă GP-ul Germaniei după accidentul lui Martin, iar frații Marquez urcă pe podium

Francesco Bagnaia de la Ducati Lenovo Team
Francesco Bagnaia de la Ducati Lenovo TeamReuters
Francesco Bagnaia (27 de ani), campionul mondial în exercițiu al Ducati, a câștigat duminică Marele Premiu al Germaniei de la Sachsenring, în fața lui Marc Marquez (31 de ani), după ce rivalul său la titlu, Jorge Martin (26 de ani), a căzut în timp ce se afla pe primul loc, cu două tururi înainte de final.

Fratele lui Marc, Alex, a terminat pe locul al treilea și a urcat doi frați pe podiumul MotoGP pentru prima dată în 27 de ani, de când japonezii Nobuatsu Aoki și Takuma Aoki au ocupat locurile doi și trei la Marele Premiu de la Imola.

Martin a doborât recordul de tur pentru a obține pole position-ul și apoi a câștigat sprintul de sâmbătă pentru a obține un avans de 15 puncte în campionat, dar a patra victorie consecutivă a lui Bagnaia l-a dus la 10 puncte în fața lui Martin în campionat.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză - Marele Premiu al Marii Britanii - se va desfăşura în data de 4 august, pe circuitul de la Silverstone.