Francesco Bagnaia, învingător în Marele Premiu al Austriei. Italianul este lider în clasamentul general

Francesco "Pecco" Bagnaia
Francesco "Pecco" BagnaiaAFP
Pilotul italian Francesco Bagnaia, dublu campion mondial en titre, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Austriei la motociclism viteză la clasa MotoGP, a 11-a etapă a Campionatului Mondial din acest sezon, fiind cronometrat pe circuitul Red Bull Ring din Spielberg cu timpul de 42 min. 11 sec. 173/1000.

Pecco Bagnaia (27 de ani) a dominat cursa din Austria de la început până la sfârșit și și-a propus să păstreze titlul de campion mondial pe care l-a câștigat în ultimele două sezoane. Victoria de la Spielberg este a șaptea sa victorie de până acum în acest an și al optulea podium consecutiv într-o zi de duminică.

Jorge Martin (26 ani) s-a descurcat bine, dar nu a reușit să-l prindă pe pilotul originar din Torino. Locul doi îl menține pe poziția secundă în clasamentul Campionatului Mondial, dar la cinci puncte în spatele lui Bagnaia, care a început weekendul în frunte. 275 de puncte pentru italian, 270 pentru spaniol.

Spaniolul Marc Marquez (Ducati-Gresini), sextuplu campion mondial de MotoGP, s-a clasat al patrulea, la 13 sec. 836/1000.