MotoGP: Marc Marquez a câştigat Marele Premiu al statului San Marino

Marc Marquez a câştigat Marele Premiu al statului San Marino
Marc Marquez a câştigat Marele Premiu al statului San MarinoGabriel BOUYS / AFP
Pilotul spaniol Marc Marquez (Ducati-Gresini) a câştigat duminică Marele Premiu al statului San Marino la MotoGP, clasa regină a motociclismului viteză, fiind urmat pe podium de doi italieni, campionul en titre Francesco Bagnaia (Ducati) şi Enea Bastianini (Ducati).

Liderul campionatului, spaniolul Jorge Martin (Ducati-Martin), s-a clasat doar pe locul 15 în această a 13-a etapă a sezonului. Jorge Martin a plătit pentru o eroare de strategie, din cauza unei ploi de scurtă durată care a căzut în timpul cursei.

Cu 20 de tururi până la final, spaniolul a decis să se întoarcă la boxe pentru a schimba motocicleta în timp ce ploaia începuse să cadă pe pista de la Misano. Un pariu îndrăzneț, dar pierdut de iberic. Picăturile de apă s-au risipit brusc şi Martin a pierdut secunde prețioase.

Dezamăgit, el s-a întors la padoc pentru a schimba din nou motocicleta. O operațiune care a durat mai mult decât se aştepta şi care l-a adus pe Martin înapoi pe pistă cu un tur în spatele celor mai bine clasați.

Spaniolul Marc Marquez s-a impus şi la finalul săptămânii trecute în Marele Premiu al Aragonului.

Jorge Martin, cu 312 puncte, are acum doar 7 puncte mai mult decât Bagnaia în clasamentul general. Pe locul 3 este Marc Marquez, 259 puncte.

Cursa de la categoria Moto2 s-a încheiat cu victoria japonezului Ai Ogura (Boscoscuro), urmat de spaniolul Aron Canet (Kalex) şi italianul Tony Arbolino (Kalex). Ai Ogura este noul lider al campionatului, detronându-l pe spaniolul Sergio Garcia (Boscoscuro). Pe locul 3 este americanul Joe Roberts (Kalex).

La clasa Moto3, spaniolul Angel Piqueras (Honda), în vârstă de numai 17 ani, a obținut prima sa victorie, devansând doi compatrioți, Daniel Holgado (Gas Gas) şi Ivan Ortola (KTM). Liderul campionatului este columbianul de origine spaniolă David Alonso (CFMoto).