Jorge Martin, cel mai rapid la antrenamentele MotoGP de la Silverstone

Martin, cel mai rapid la antrenamentele MotoGP de la Silverstone
Martin, cel mai rapid la antrenamentele MotoGP de la SilverstoneAFP
Spaniolul Jorge Martin a stabilit cel mai bun timp în sesiunea de antrenamente de calificare înainte de MotoGP-ul britanic de la Silverstone din acest weekend.

Pilotul echipei Ducati-Pramac l-a devansat pe compatriotul său Aleix Espargaro de la Aprilia și a ocupat locul al doilea, în timp ce liderul campionatului italian, Francesco Bagnaia de la Ducati, a ocupat locul al treilea.

După accidentele din ultimele curse, Martin a coborât pe locul doi în clasamentul general MotoGP și are nevoie de 10 puncte în plus față de Bagnaia, cu 222 de puncte, pentru a prelua din nou conducerea în această etapă intermediară a sezonului.

Enea Bastianini de la Ducati a ocupat locul 4, în fața australianului Jack Miller de la KTM, în timp ce Marc Marquez, de șase ori campion mondial MotoGP, a ocupat locul 10 și și-a asigurat biletul pentru a doua sesiune de calificări.

Cei mai rapizi zece timpi din această sesiune intră direct în cea de-a doua sesiune de sâmbătă dimineață pentru a decide primele douăsprezece locuri pe grila de start pentru sprintul de sâmbătă și pentru GP-ul propriu-zis de duminică.