Farul revine pe primul loc în Superliga/Final de coșmar pentru FCSB

Farul obține victoria în ultimele minute pe Național Arena
Farul obține victoria în ultimele minute pe Național ArenaProfimedia
Derby-ul etapei cu numărul 23 dintre FCSB și Farul a fost unul cu adevărat spectaculos. Toate cele 5 goluri ale partidei s-au înscris în cea de-a doua repriză. De fiecare dată, elevii lui Pintilii au condus, pentru ca în final formația lui Hagi să producă o adevărată surpriză, după ce a reușit să înscrie 2 goluri în două minute și să urce din nou pe primul loc în Superliga.

Statistici FCSB - Farul

Ambele formații au început destul de energic partida de pe Național Arena. FCSB a semnat prima ocazie prin Tavi Popescu, al cărui șut cu efect a trecut puțin pe lângă bara din dreapta a porții lui Aioani.

La câteva minute distanță, Alibec a prins un șut puternic din marginea careului. Târnovanu a scos cu un reflex foarte bun.

FCSB a răspuns prin 3 ocazii consecutive. Întâi, prin Darius Olaru, care a trimis din interiorul careului o minge periculoasă în fața porții, Compagno fiind foarte aproape de o intercepție.

Edjouma a trimis apoi un balon departe de spațiul porții, deși se afla într-o poziție favorabilă.

Tavi Popescu a avut din nou șansa de a deschide scorul, însă nici de această dată nu a reușit să găsească colțul lung al porții apărate de Aioani.

Francezul Edjouma a ratat o nouă ocazie după o centrare trimisă pe jos de Sorescu.

Constănțenii au plecat pe contraatac și au fost foarte aproape să deschidă scorul, prin Louis Munteanu. Șutul atacantului din marginea careului a lovit bara din dreapta.

În finalul primei părți, Compagno a fost găsit foarte bine în careu de o pasă lungă trimisă de Dawa. Șutul vârfului italian a fost respins în corner în ultimul moment de fundașii constănțeni.

Deian Sorescu a fost și el foarte aproape să înscrie primul său gol pentru FCSB, însă fundașii Farului au fost din nou pe fază și au reușit să respingă în corner.

În repriza secundă, Pintilii a făcut o dublă schimbare care avea să-și arate efectele la doar 2 minute după reluarea jocului. Pantea și Coman au fost trimiși în teren, cei doi înlocuindu-i pe Sorescu și Edjouma.

În minutul 47, o cursă frumoasă reușită de Florinel Coman în flancul stâng îl lasă într-o poziție favorabilă pe proaspătul intrat, care îi trimite apoi o minge bună în interiorul careului lui Andrei Cordea, care-l învinge pe Aioani și deschide scorul pentru FCSB.

Denis Alibec a egalat după 9 minute, după o execuție superbă din lovitură liberă. Șutul puternic al atacantului constănțean nu a putut fi blocat de Târnovanu.

Meciul s-a animat și mai tare, întrucât Cordea a fost faultat în careul Farului și a obținut o lovitură de la 11m.

Practic, constănțenii s-au bucurat doar 3 minute de supergolul lui Alibec, căci bucureștenii au intrat din nou în avantaj, după ce Compagno a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă.

Tavi Popescu a reușit în cele din urmă să își treacă și el numele pe lista marcatorilor. Sau cel puțin asta a crezut pentru câteva momente. A fost rândul unui alt nou-intrat, Miculescu, să facă minuni în flancul drept. Cursa frumoasă a extremei l-a adus într-o poziție bună și a trimis balonul în fața porții, acolo de unde Octavian Popescu a reușit să trimită în plasă.

VAR-ul a anulat însă reușita, pe motiv de offside la Omrani în faza de construcție, atacantul francez încercând să intervină la un moment dat în seria de driblinguri ale lui Miculescu.

Tânărul Enes Sali a pătruns în careul bucureștenilor, a întors un adversar și a trimis un șut la colțul scurt. Mingea a fost respinsă în corner de Târnoveanu.

Alibec a încercat din nou poarta din lovitură liberă, însă în primă fază zidul a respins execuția sa, iar cel de-al doilea șut trimis de atacantul constănțean a fost reținut fără probleme de portarul lui FCSB.

În minutele de final, Dawa a luat cartonașul roșu în urma unui fault comis în postura de ultim apărător, întrucât Alibec scăpase singur cu Târnovanu.

Finalul avea să fie unul de coșmar pentru FCSB, care a primit 2 goluri în 2 minute.

Mai întâi, elevii lui Hagi au fost ajutați de Omrani, care a respins nefericit un balon în propria poartă.

Farul s-a aruncat în atac și a reușit ”imposibilul”: Borza l-a învins pe Târnovanu cu un șut cu efect trimis din marginea careului. Un moment perfect pentru constănțeni care au fost pentru prima oară la conducere în această partidă.

Victoria obținută de Farul în ultimele secunde o duce din nou pe formația lui Hagi în fruntea Superligii. Farul și CFR sunt acum la distanță de un singur punct, însă ardelenii nu au disputat încă meciul din etapa cu numărul 23, deplasarea de la FC Voluntari.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Statistici FCSB - Farul 2-3
Statistici FCSB - Farul 2-3Opta by Stats Perform

Min 90+6: Goool Farul! Borza îl învinge pe Târnovanu cu un șut cu efect trimis din marginea careului.

Min 90+5: Gool Farul! Constănțenii egalează din nou după ce Omrani respinge nefericit în propria poartă.

Min 59: Goool FCSB! Compagno înscrie din penalty și aduce din nou avantajul pentru bucureșteni.

Min 56: Goool Farul! Denis Alibec înscrie după o execuție de senzație din lovitură liberă.

Min 47: Goool FCSB! Andrei Cordea deschide scorul după ce primește o pasă bună în interiorul careului în urma unei curse frumoase în flancul stâng reușită de Florinel Coman

La pauză, FCSB și Farul se află la egalitate, 0-0. Bucureștenii au stat mai bine la capitolul ocazii în prima repriză.

Statisticile primelor 45 de minute
Statisticile primelor 45 de minuteOpta by Stats Perform

Echipele de start FCSB - Farul
Echipele de start FCSB - FarulFlashscore

Înainte de marea confruntare dintre cele două echipe, Farul a pierdut acasă în fața liderului CFR, scor 0-3, rezultat în urma căruia ardelenii s-au distanțat în campionat.

Patru puncte o despart pe FCSB de Farul înainte de acest duel.

FCSB - Farul: puncte și golaveraj
FCSB - Farul: puncte și golaverajFlashscore

În partida tur, formația pregătită de Gheorghe Hagi s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-1 în fața lui FCSB.