Superliga LIVE: Oțelul și Dinamo se anihilează reciproc în duelul la vârf din Liga 1

Mouddib a marcat pentru FC BotoșaniProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 10 din Superliga României.

20 septembrie

Oțelul Galați - Dinamo 1-1

Duelul ocupantelor locurilor doi și trei din Liga 1, Oțelul și Dinamo, s-a încheiat la egalitate, 1-1. Selmani a deschis scorul dintr-un penalty obținut tot de el în minutul 18. Atacantul kosovar a fost faultat în careu de portarul Iustin Popescu

Bucuria oaspeților a fost, însă, de scurtă durată, Frederic reușind să restabilească egalitate după doar patru minute.

Oțelul rămâne astfel neînvinsă în Liga 1 în acest sezon și cu 17 puncte continuă să ocupe locul al doilea în clasament. Dinamo este pe trei, cu 16 puncte.

Echipele de startFlashscore

FC Botoșani - Gloria Buzău 3-3

Meci frumos în duelul ultimelor clasate din Liga 1, care au oferit publicului două dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului.

Mai întâi, Constantin Budescu a deschis scorul pentru oaspeți cu o execuție spectaculoasă. Veteranul din lotul Gloriei a vrut să centreze, dar mingea trimisă în forță a prins un efect neșteptat și a intrat în poarta lui Pap.

Budescu a mai ratat o mare ocazie în finalul primei reprize, dar tabela a rămas nemodificată. Buzoienii au încercat să apere acest fragil avantaj în repriza secundă, dar ”autobuzul” pe care l-au parcat în fața porții a deschis ușile de două ori.

Mouddib, care a fost introdus după pauză, a egalat cu largul concurs al portarului Lazăr, care nu a putut para șutul acestuia la colțul scurt.

Gazdele au trecut apoi la conducere cu un gol care candidează cu șanse mari la ”cea mai frumoasă reușită a sezonului”.

Aldair a șutat aproape de la jumătate terenului, iar mingea s-a oprit sub transversala lui Lazăr, surprins ieșit din poartă.

Gloria a revenit în atac și a reușit să restabilească egalitatea grație autogolului lui Matricardi, care a reluat cu capul în propria plasă în încercarea de a respinge.

Ongenda a readus Botoșaniul în avantaj în minutul 89, dar bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, Isfan reușind să restabilească egalitatea în minutul 90+1, cu o altă reușită de excepție.

S-a terminat 3-3, un rezultat care nu mulțumește niciuna dintre echipe, care rămân pe ultimele două locuri în clasament, ambele cu câte 7 puncte, dar Botoșaniul are un meci mai puțin disputat.

Oțelul Galați vs. Dinamo

Meciul serii are loc între Oțelul Galați și Dinamo, de la ora 21:00.

Cele două echipe sunt pe podium: Oțelu, pe locul secund, cu 16 puncte, iar Dinamo la un punct în  spate.

H2H
H2HFlashscore

Echipa lui Dorinel Munteanu este neînvinsă în acest sezon și are cea mai bună defensivă, cu numai 3 goluri primite în 8 jocuri.

La Dinamo, mijlocașii ofensivi Dennis Politic și Petru Neagu și-au revenit după accidentări, iar fundașul stânga Raul Opruț și fundașul central Kennedy Boateng sunt incerți.