Superliga LIVE: Dinamo pleacă neînvinsă de la Ovidiu. Grigoryan anulează golul rapid al lui Cîrjan

LIVE Blog Superliga
LIVE Blog SuperligaProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 12 din Superliga României.

Vineri 4 octombrie

Farul Constanța - Dinamo București 1-1

Un meci alert le-a oferit fanilor celor două echipe o seară plăcută de fotbal, cu câte un gol în ambele porți, dar și cu numeroase alte ocazii.

Dinamo a deschis rapid scorul pe malul mării (4), Cârjan bifând al patrulea gol al sezonului, după o acțiune individuală în careul constănțean.

Dinamo a continuat să controleze prima repriză, dar tabela a rămas nemodificată. După pauză, Farul a intrat pe teren cu o altă atitudine, iar ocaziile au început să se înmulțească. Șutul lui Ciobanu a nimerit bara din stânga lui Golubovic, înainte ca Gregoryan să restabilească egalitatea cu o reluare din fața porții adverse.

Dinamo a ajuns astfel la patru meciuri consecutive fără înfrângere și ocupă locul al treilea în clasament, cu 18 puncte, dar are și două meciuri în plus disputate față de ocupanta locului 4, Oțelul Galați, care are același număr de puncte, dar un golaveraj inferior.

De cealaltă parte, Farul rămâne pe locul 12, cu 13 puncte, echipa lui Gheorghe Hagi având o singură victorie în ultimele șase meciuri de campionat.

Echipele de start în Farul - Dinamo
Echipele de start în Farul - DinamoFlashscore

UTA - Petrolul 3-1

UTA Arad este neînvinsă de patru etape și a obținut a doua victorie consecutivă în Liga 1, echipa lui Mircea Rednic reușind să se impună cu 3-1 în fața uneia dintre revelațiile startului de sezon, Petrolul Ploiești, care în ultima vreme a început, însă, să slăbească ritmul.

Scorul a fost deschis în minutul 32, când Huja a deviat o centrare în proprie poartă.

UTA și-a mărit avantajul șase minute mai târziu, când portarul Zima a gafat la o lovitură liberă executată de Câmpanu.

Speranțele oaspeților au renăscut în minutul 44, când Kadiri a fost eliminat după ce și-a lovit un adversar. Inițial, a fost sancționat doar cu cartonaș galben, dar după intervenția VAR, arbitrul a scos cartonașul roșu.

Petrolul a revenit pe tabelă în repriza secundă (53), când Tudorie a profitat de o respingere în față a portarului arădenilor.

Bucuria oaspeților a fost, însă, de scurtă durată, Hrezdac finalizând patru minute mai târziu o acțiune rapidă a arădenilor.

UTA Arad a urcat pe locul 7, cu 15 puncte, în timp ce Petrolul a rămas pe locul 4, cu 18 puncte.

Echipele de startFlashscore

Arădenii și prahovenii au nevoie fiecare de victorie din motive diferite: UTA vrea să iasă din zona nisipurilor mișcătoare, iar ”lupii galbeni” nu vor să părăseasc poziția privilegiată care îi menține în play-off. E partida de deschidere a rundei cu numărul 12 din SuperLigă.

Farul Constanța vs. Dinamo București

Dinamo are mari probleme de lot și a arătat în repriza a doua cu Botoșani că suferă fără Selmani pe teren. Kopic a abordat o partitură defensivă în repriza a doua, pe care ar putea să o repete cu Farul.

De cealaltă parte, Farul vine cu o traumă după înfrângerea neașteptată cu Buzău, dar Hagi e încrezător că echipa sa va reveni pe linia de plutire.