Seară de coșmar pentru Andrei Ivan! Oltenii ies din cursa pentru titlu după eșecul cu FCSB

Universitatea Craiova a ieșit din lupta pentru titlu
Universitatea Craiova a ieșit din lupta pentru titluOpta by Stats Perform/Profimedia
Universitatea Craiova a ieșit din lupta pentru titlu, după ce oltenii au pierdut pe Oblemenco, scor 1-2, în favoarea lui FCSB.

Universitatea Craiova - FCSB 1-2

Atmosfera a fost una incendiară pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova. Fanii gazdelor au aprins torțe în debutul partidei, motiv pentru care centralul Kovacs s-a văzut obligat să întrerupă meciul pentru aproximativ 5 minute, din cauza fumului dens care s-a așternut deasupra suprafeței de joc.

În primul sfert de oră, cei 31.000 de spectatori prezenți pe arena din Craiova au văzut un duel echilibrat între cele două echipe, fără prea multe faze de poartă.

Gazdele a semnat o primă mare ocazie prin Markovic, care a reluat spectaculos în careu după o centrare venită de la Raul Silva. Mingea a lovit bara transversală a porții apărate de Târnovanu.

Au urmat apoi minute în care s-a jucat destul de fragmentat din cauza faulturilor dure comise de ambele tabere.

În finalul primei părți, oaspeții au spart gheața la prima ocazie de gol. Andrea Compagno a înscris cu o lovitură de cap în urma unui corner bătut de Florinel Coman. Pentru atacantul italian a fost reușita cu numărul 19 în acest sezon, jucătorul roș-albaștrilor fiind golgheterul Superligii.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Partea secundă a fost mult mai animată. Deși au existat în continuare faulturi, ocaziile de poartă au continuat să apară, în special de oltenilor.

La 10 minute după startul reprizei secunde avea să vină și cea mai mare ocazie pentru gazde. Ștefan Târnovanu a avut un reflex de zile mari în fața lui Andrei Ivan, care a recepționat mingea în interiorul careului într-o poziție foarte bună pentru a marca.

Apoi, Sorescu a intervenit bine în fața lui Ndong. Târnovanu și-a salvat din nou echipa la un șut bun trimis de Roguljic din afara careului.

Cu 10 minute înainte de fluierul final, oltenii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, după ce șutul lui Raul Silva a fost deviat cu mâna de Iulian Cristea.

După minute bune de verificări cu asistenții din camera VAR, Kovacs a confirmat penalty-ul. Execuția lui Andrei Ivan a lăsat însă de dorit, întrucât mingea nu a ajuns nici măcar pe spațiul porții.

Această șansă avea să-i coste mult pe olteni. După numai 2 minute, Pantea a pătruns în careu și a trimis spre poartă, iar Sorescu a deviat mingea în plasă, spre dezamăgirea lui Ivan, care a izbucnit în lacrimi.

Extrema oltenilor a semnat apoi o nouă șansă de a înscrie. Și de această dată, Târnovanu nu a putut fi ”păcălit” de scărița încercată de Ivan și a respins în corner.

Asistenții din camera VAR au mai dat o șansă pentru Craiova, la o fază fixă la care s-a putut observa un contact produs în careu între Dawa și Raul Silva.

De data aceasta, Elvir Koljic și-a asumat răspunderea și a transformat cu succes.

Universitatea Craiova iese astfel din lupta pentru titlu. Formația din Bănie rămâne pe locul 4, cu 35 de puncte, în timp ce bucureștenii sunt pe 2, la 3 puncte în spatele liderului Farul.

Clasament play-off Superliga
Clasament play-off SuperligaFlashscore

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+9: Final de partidă! FCSB învinge Universitatea cu 2-1.

Min 90+4: Gool Universitatea! Elvir Koljic transformă cu succes din penalty și reduce din diferență.

Min 90+3: Penalty pentru Craiova! Oltenii au șansa de a reduce din diferență! Asistenții VAR l-au sesizat pe Kovacs cu privire la un contact care a existat în careu între Dawa și Raul Silva.

Min 90: Partida se prelungește cu 6 minute suplimentare.

Min 89: Andrei Ivan încearcă o scăriță peste Târnovanu. Mingea este deviată în corner de goalkeeper-ul bucureștean.

Min 85: Gool FCSB! Bucureștenii înscriu imediat după ce Ivan a ratat de la 11 metri. Pantea intră în careu și driblează un apărător, apoi șutează spre poartă. Mingea este deviată în plasă de Sorescu.

Min 83: Andrei Ivan ratează de la 11 metri! Execuția extremei Craiovei lasă de dorit. Mingea nu ajunge pe spațiul porții.

Min 80: Kovacs acordă penalty pentru Universitatea!

Min 78: Oltenii sunt periculoși în ultima treime a bucureștenilor. Raul Silva primește balonul și trimite spre poartă. Mingea îl lovește în mână pe Iulian Cristea, iar craiovenii cer lovitură de la 11 metri.

Min 70: Târnovanu respinge în corner un șut trimis de Roguljic.

Min 65: Ndong are o șansă bună pentru Craiova. Sorescu intervine și trimite în corner.

Min 59: Târnovanu are o paradă de zile mari în fața lui Andrei Ivan, care a primit o minge bună în față porții. Portarul bucureștenilor respinge cu piciorul.

Min 56: Darius Olaru are nevoie de îngrijiri medicale. Jocul este oprit.

Min 53: Iulian Cristea reia cu o lovitură de cap după o centrare venită din corner de la Florinel Coman. Mingea se duce peste poarta lui Laurențiu Popescu.

Min 50: Sorescu intervine foarte bine în fața lui Koljic, care se pregătea să reia după o centrare bună venită de la Markovic.

Min 46: Raul Silva reia cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Ivan. Mingea nu este însă una grea pentru Târnovanu.

Min 46: Start de repriză secundă. Oltenii au lovitura de începere.

Min 45+3: Final de primă repriză pe Oblemenco. FCSB conduce Universitatea Craiova cu 1-0.

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăOpta by Stats Perform

Min 45: Prima repriză se prelungește cu 3 minute suplimentare.

Min 45: Goool FCSB! Andrea Compagno deschide scorul cu o lovitură de cap, la prima ocazie a oaspeților. Reușita vine în urma unui corner executat de Florinel Coman.

Min 42: Jocul continuă să fie unul fragmentat din cauza faulturilor.

Min 36: Andrei Ivan încearcă o execuție spectaculoasă. Portarul roș-albaștrilor reține fără probleme.

Min 28: Markovic trimite un șut puternic de la distanță. Târnovanu reține balonul.

Min 23: Meciul este întrerupt destul de des din cauza faulturilor dure comise de ambele tabere.

Min 15: Prima mare ocazie din meci aparține gazdelor. Markovic reia din centrarea lui Raul Silva și trimite balonul în bara transversală.

Min 5: Șut are nevoie de îngrijiri medicale.

Min 2: Partida s-a reluat după o pauză forțată de 4 minute.

Min 2: Începutul meciului este oprit brusc de Kovacs din cauza fumigenelor aprinse de fanii olteni.

Min 1: Start de partidă pe Oblemenco! FCSB are lovitura de începere.

31.000 de spectatori sunt prezenți pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova. Partida dintre Universitatea Craiova și FCSB este arbitrată de centralul Istvan Kovacs.

Primul 11
Primul 11Flashscore

De la FCSB lipsesc Tamm și Edjouma, ambii fiind accidentați. Antrenorul Elias Charalambous i-a înlocuit pe cei doi în formula de start cu Iulian Cristea și Octavian Popescu.

De partea cealaltă, Universitatea Craiova are o singură absență: Alexandru Crețu, suspendat după ce a primit cartonașul roșu în etapa trecută cu Sepsi.