Superliga: Meci spectaculos pe Cluj Arena/Remiză albă la Botoșani

Meci spectaculos pe Cluj Arena. Ocazii mari de partea ambelor echipe
Meci spectaculos pe Cluj Arena. Ocazii mari de partea ambelor echipeProfimedia
În ultimele 2 runde din etapa 18 a Superligii, U Cluj și FC Argeș au remizat, scor 1-1, în timp ce FC Botoșani - FC Hermannstadt s-a încheiat 0-0.

U Cluj și FC Argeș, două echipe aflate la subsolul clasamentului, au remizat, scor 1-1, la capătul unui meci presărat cu multe ocazii de ambele tabere.

Meci spectaculos pe Cluj Arena

Chiar în debutul partidei, în minutul 2, gazdele au ratat o ocazie mare de a înscrie. Thiam nu a reușit să îl învingă din 6 metri pe portarul Straton, care a avut un reflex de zile mari.

Cum ocaziile se răzbună de obicei în fotbal, Argeș a reușit să deschidă scorul în minutul 18, prin Garita, considerat pericolul numărul 1 din tabăra oaspeților. O ieșire greșită a portarului Gorcea i-a permis atacantului francez să o ducă în avantaj pe FC Argeș, după o pasă bună venită de la Iștfan.

U Cluj a pus tot mai multă presiune și și-a creat ocazii mari. Fulop și Filip au fost foarte aproape să restabilească egalitatea, însă bara porții s-a opus în două rânduri pentru gazde.

Thiam și Chipciu au semnat și ei alte 2 mari ocazii pentru U Cluj.

La pauză, U Cluj - FC Argeș 0-1

Argeș a fost din nou aproape să facă o surpriză imediat după reluarea jocului, prin același Garita, care a scăpat singur cu portarul Gorcea, însă nu a reușit să își ducă echipa în avantaj.

În minutul 61, U Cluj nu a mai iertat. Belgianul Remacle a înscris cu o lovitură de cap din interiorul careului, după o incursiune și o centrare foarte bună a lui Thiam.

Jucătorul introdus de 15 minute în teren de Eugen Neagoe aduce golul egalizator și un punct important pentru U Cluj.

U Cluj este pe locul 13 în campionat, cu 18 puncte, în timp ce FC Argeș ocupă poziția 10, cu 21 de puncte.

Remiză albă la Botoșani

Botoșănenii nu au profitat de avantajul terenului propriu în fața celor de la Hermannstadt, în ultima rundă a etapei 18.

În minutele de prelungire (90+2) gazdele au sperat că pot da lovitura, după ce voleul lui Mihai Roman a ajuns în plasa laterală.

Bucuria celor de la Botoșani a durat mai puțin de un minut, deoarece la reluare arbitrul a anulat golul, observând că Roman a preluat balonul cu mâna.

FC Botoșani - FC Hermannstadt s-a terminat 0-0, rezultat care situează gazdele pe locul 12 în Superliga. Sibienii ocupă locul 5, cu 27 de puncte.