Surpriză pe Olimpico! Lazio - AZ Alkmaar 1-2 în optimile Europa Conference League

Milos Kerkez a marcat golul victoriei în minutul 62
Milos Kerkez a marcat golul victoriei în minutul 62Profimedia
Lazio, care a trecut în play-off de CFR Cluj, a fost învinsă de echipa olandeză AZ Alkmaar cu scorul de 2-1, chiar pe Stadio Olimpico din Roma, marți seara, în prima manșă a optimilor de finală ale Europa Conference League.

Lazio Roma - AZ Alkmaar 1-2

Lazio a deschis scorul prin Pedro (18), dar AZ a egalat în finalul primei reprize prin grecul Vangelis Pavlidis (45).

Imediat după primirea golului, Lazio a ripostat prin sârbul Sergej Milinkovic-Savic, însă șutul acestuia a fost respins în bară de portarul olandezilor.

Scorul final a fost stabilit de Milos Kerkez (62), care a marcat după o combinație rapidă în careul lazial care a surprins apărarea gazdelor.

Maurizio Sarri și jucătorii săi au părut șocați după ce s-au trezit conduși pe tabelă și, deși au avut aproape 30 de minute pentru a răspunde, biancocelestii nu au reușit egalarea în ciuda unor ocazii bune de a marca.

După acest rezultat, AZ a făcut un pas important către sferturile de finală ale Conference League, mai ales în contextul în care a câștigat toate cele șase meciuri disputate pe teren propriu în acest sezon european.

Manșa secundă este programată pe 16 martie, la Alkmaar.