Țările de Jos - SUA 3-1. Olandezii se califică fără emoții în sferturi

Țările de Jos - SUA, primul meci din optimi
Țările de Jos - SUA, primul meci din optimiOpta by Stats Perform/AFP
Naționala Țărilor de Jos s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale după ce a câștigat cu 3-1 partida din optimi contra SUA.

După un început de partidă în care americanii au fost cei responsabili cu fazele mai periculoase de poartă, Țările de Jos au deschis scorul în minutul 10, când Dumfries a pasat pe jos din extrema dreaptă către centrului careului, de unde Memphis Depay a reluat puternic pe lângă portarul Turner.

După marcarea golului, olandezii au făcut un pas înapoi, cedându-le americanilor inițiativa. Aceștia au răspuns invitației de a ataca și s-au apropiat de careul advers, fără a pune, însă, cu adevărat în pericol poarta olandeză.

Pasul făcut în față a echivalat cu breșe mai mari în propria defensivă, pe care jucătorii lui Louis van Gaal au încercat să le speculeze, dar Depay nu a putut fructifica cel mai periculos contraatac al echipei sale, preferând un dribling în plus, în locul unei pase către un Dumfries complet liber la marginea careului.

Jucătorul lui Inter a fost, însă, mai altruist și în singurul minut de prelungiri arătat de arbitru a centrat din nou pe jos către centrul careului advers, unde a venit la întâlnire Daley Blind. Un gol tras aproape la indigo care a oferit Țărilor de Jos un avantaj confortabil pe tabelă în momentul intrării la cabine.

Repriza secundă a început cu o mare ocazie a americanilor, dar mingea trimisă de Reed cu capul a fost respinsă de Gakpo de pe linia porții.

Au urmat câteva minute alerte, pline de ocazii și de o parte și de alta, însă tabela a rămas nemodificată până în minutul 76, când în urma unei centrări venite de pe aripa dreaptă, Wright a reușit să atingă mingea deși era talonat îndeaproape de un adversar, balonul a căpătat o traiectorie neașteptată, l-a depășit pe portarul Noppert și a ajuns în plasa olandeză.

Speranțele americane aveau să fie îngropate cinci minute mai târziu când o centrare a lui Blind de pe partea stângă l-a găsit nemarcat pe Dumfries pe linia careului de 6m și extrema lui Inter a reluat cu latul în poartă.

Finalul de meci nu a mai adus alte faze importante, iar Țările de Jos se califică în sferturile de finală, unde vor întâlni învingătoarea întâlnirii dintre Argentina și Australia.

Statistica din Țările de Jos - SUA
Statistica din Țările de Jos - SUAOpta by Stats Perform

Vezi mai joc principalele momente din Țările de Jos - SUA

Min 90+6 Arbitrul fluieră finalul partidei. Olandezii se califică în sferturile de finală în urma unei partide pe care au controlat-o aproape în totalitate.

Min 90 Arbitrul de rezervă arată 6 minute suplimentare, chiar dacă nu au fost întreruperi semnificative.

Min 81 GOOOL Țările de Jos!!! Doar cinci minute s-au reaprins speranțele americane. Olandezii inversează rolurile de la golul doi. Blind centrează și Dumfries reia în plasă din apropierea porții.

Min 76 GOOOL SUA!!! Wright reia ciudat o centrare venită din extrema dreaptă, dar mingea îl depășește cumva pe portarul advers și intră în plasă. Americanii reintră în cărțile calificării.

Reluarea lui Wright își găsește cumva calea către poartă
Reluarea lui Wright își găsește cumva calea către poartăAFP

Min 75 Eroare mare în defensiva olandeză. O pasă greșită dată înapoi este interceptată de Wright, care îl driblează pe Noppert, dar își închide unghiul și șutul său este respins de un fundaș olandez.

Min 71 Super-paradă Turner! Koopmeiners șutează puternic, portarul american respinge în față, iar Depay reia cu cu capul din apropiere, dar din nou Turner are un reflex extraordinar și respinge cu mâna stângă

Min 67 SUA efectuează două schimbări. Ies Weah și McKennie, intră Aaronson și Wright.

Min 61 Ce șut al lui Memphis Depay! Atacantul a tras de pe loc de la marginea careului, dar portarul american a respins de sub bară.

Min 54 Se înmulțesc ocaziile la poarta olandeză. McKennie trage peste poartă de la 16m din poziție centrală.

Min 53 Șut pe poartă al lui Pulisic din afara careului, dar Noppert reține cu siguranță.

Min 50 După ocazia americanilor, vine replica olandezilor. Centrarea lui Dumfries e deviată înspre propria poartă de Reed, dar portarul este atent și respinge.

Min 49 Ocazie uriașă pentru americani de a reduce din diferență. Tim Reed reia cu capul o centrare venită din corner, dar Gakpo respinge de pe linia porții.

Min 46 Americanii au dat startul reprizei a doua

PAUZĂ

Cine a avut inițiativa în prima repriză
Cine a avut inițiativa în prima reprizăOpta by Stats Perform

Min 45+1 GOOOL Țările de Jos!!! Daley Blind înscrie golul de 2-0 în ultimele secunde ale primei reprize, după o fază similară celei de la primul gol. De această dată Dumfries pasează în preajma punctului cu var, de unde Depay reia puternic în plasă.

Daley Blind majorează avantajul olandezilor în fața SUA
Daley Blind majorează avantajul olandezilor în fața SUAAFP

Min 45 După o partidă fără prea multe întreruperi vom avea doar un minut suplimentar. Este un record pentru această Cupă Mondială.

Min 45 Dest pătrunde în careu, dar nu reușește să lovească mingea cum și-ar fi dorit și Țările de Jos lansează un contraatac.

Min 43 Șut puternic al lui Weah, care îl pune în dificultate pe Noppert.

Min 38 Scenariul din această partidă este până acum urmat cu sfințenie. SUA are posesia și controlul partidei, Țările de Jos încearcă să speculeze breșele din apărarea adversă.

Min 28 Individualistul Depay! A pătruns periculos în careu, dar în loc să-i paseze lui Dumfries care era liber, a preferat un dribling în plus și mingea a fost respinsă în corner.

Min 23 Partida s-a mai echilibrat după golul olandezilor. Americanii sunt cei care pun mai multă presiune pe careul advers, dar olandezii sunt periculoși pe contraatac.

Min 10 GOOOL ȚĂRILE DE JOS!!! Memphis Depay recepționează o pasă în mijlocul careului advers și șutează în dreapta portarului Turner, care nu poate interveni.

Min 8 Pulisic centrează, Ake respinge din fața lui Weah. Americanii au început mult mai bine această partidă.

Min 3 Ocazie imensă pentru SUA. Pulisic primește o pasă ideală în careu, dar nu îl poate învinge pe Noppert.

Min 1 A început partida. Olandezii au avut lovitura de start.

Atacantul Christian Pulisic a fost inclus în lotul Statelor Unite pentru meciul de astăzi, din optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, care se va disputa pe stadionul internațional Khalifa.

Dar atacantul Josh Sargent, care s-a accidentat și el în ultimul meci din faza grupelor contra Iranului lipsește, neputând fi recuperat după ce s-a accidentat la glezna dreaptă.

Antrenorul Gregg Berhalter l-a înlocuit cu Jesus Ferreira, în timp ce Walker Zimmerman îl înlocuiește pe Cameron Carter-Vickers în apărare.

Pulisic a fost scos de pe teren la pauză împotriva Iranului și era incert pentru meciul de astăzi din cauza unei contuzii pelviene, dar a fost declarat apt în ajunul partidei.

Olandezii au păstrat aceeași echipă de start care a învins Qatar în ultimul meci din grupă, marți, cu perechea de atacanți Cody Gakpo și Memphis Depay și Maarten de Roon în rolul de coordonator la mijlocul terenului alături de playmakerul Frenkie de Jong.

Statele Unite: Matt Turner, Sergino Dest, Walker Zimmerman, Tyler Adams (cpt.), Antonee Robinson, Yunus Musah, Weston McKennie, Christian Pulisic, Tim Ream, Tim Weah, Jesus Ferreira.

Țările de Jos: Andries Noppert, Daley Blind, Nathan Ake, Virgil van Dijk (cpt.), Jurrien Timber, Denzel Dumfries, Marten de Roon, Davy Klaassen, Frenkie de Jong, Cody Gakpo, Memphis Depay.

PREVIEW

Țările de Jos s-au calificat fără probleme în optimi, învingând gazda Qatar cu 2-0, iar Cody Gakpo a devenit al patrulea olandez, după Johan Neeskens, Dennis Bergkamp și Wesley Sneijder, care înscrie în trei meciuri consecutive la Cupa Mondială.

Căpitanul Virgil van Dijk crede că atacantul poate "merge până la lună și înapoi", atât de mare este potențialul său, dar mai întâi trebuie să meargă pe Khalifa International Stadium, unde vor înfrunta SUA.

Golurile nu au fost o problemă pentru echipa lui Louis van Gaal, care este neînvinsă de când a pierdut în aceeași fază a Campionatului European de anul trecut (13-5-0) și va dori să lase în urmă această amintire neplăcută în primul meci oficial din istorie împotriva SUA (Amicale: 4-0-1).

Ultima întâlnire a fost o înfrângere 4-3 în 2015, dar un rezultat similar pare puțin probabil, mai ales în contextul în care au primit un singur gol în ultimele cinci meciuri (4-1-0).

Coincidența face ca optimile Cupei Mondiale din 2018 să fi început cu un meci cu șapte goluri (Franța 4-3 Argentina), dar pentru a reduce și mai mult speranțele legate de un meci cu multe goluri, echipa lui Greg Berhalter a marcat doar de două ori în timpul fazei grupelor (1-2-0), terminând cu o victorie tensionată, 1-0 împotriva Iranului.

Un avantaj pe care îl poate avea în fața Țărilor de Jos este experiența recentă în câștigarea meciurilor eliminatorii, după ce a obținut trei victorii consecutive cu 1-0 și a câștigat Gold Cup anul trecut.

O remiză 0-0 cu Anglia în faza grupelor ar trebui să dea unei echipe tinere a SUA încrederea că poate concura cu cei mai buni din Europa, mai ales că mulți dintre jucătorii actuali vor fi prezenți și când țara lor va fi co-organizatoare în 2026.

A ajunge atât de departe este ceva ce atacantul american Timothy Weah a descris ca fiind "ceva de vis", dar nu vor ca drumul să se oprească aici și vizează o primă apariție în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2002 încoace, când turneul a fost organizat ultima oară în Asia.

Jucători de urmărit

Gakpo a marcat un număr impresionant de cinci goluri în ultimele șase meciuri internaționale ale Țărilor de Jos, deschizând scorul în ultimele sale patru meciuri la națională. Omul cheie al SUA este Christian Pulisic, iar trei dintre ultimele sale patru goluri pentru SUA au fost primele pe tabelă.

Statistică interesantă

SUA nu au marcat după pauză în cinci meciuri (1-3-1).

Trivia Cupa Mondială

Țările de Jos au fost prima echipă care a folosit 23 de jucători la o singură Cupă Mondială, la turneul din 2014.