TAS a emis motivarea deciziei în cazul Anei Bărbosu. Greșeala gravă a echipei americane

Ana Bărbosu
Ana BărbosuProfimedia
Sâmbătă, Tribunalul de Arbitraj Sportiv a decis ca Ana Bărbosu să primească medalia de bronz, în detrimentul americancei Jordana Chiles, în  urma contestației făcute de româncă. Totodată, TAS a respins contestația Sabrinei Voinea.

În  concursul la sol de la Jocurile Olimpice, Ana Bărbosu a obținut nota 13.700 și era pe locul 3, cu medalie de bronz.

Ultima sportivă care a intrat în concurs a fost Chiles Jordan, notată cu numai 13.633 de  arbitre, sub nota Anei, iar Chiles era pe 4.

În momentul în care se pregătea podiumul pentru festivitatea de premiere, americanii au depus contestație pentru nota lui Jordan.

Contestația a fost admisă și nota americancei a crescut la 13.766, astfel că aceasta a depășit-o pe Ana Bărbosu și a luat ea  medalia de bronz.

Ulterior Federația Română de Gimnastică și gimnastele Ana Maria Bărbosu și Sabrina Maneca-Voinea au depus contestații  la TAS, iar Ana a avut câștig de cauză.

Greșeala care le-a costat medalia pe americance

TAS a explicat că echipa americană a  depus contestația în numele lui Jordan Chiles prea târziu.

Contestația a fost ridicată după încheierea termenului de un minut prevăzut de articolul 8.5 din Regulamentul Tehnic al Federației Internaționale de Gimnastică.

Prin urmare, contestația de la concursul la sol a lui Chiles  a fost declarată nulă pentru că a încălcat limita de timp din  regulament, iar scorul inițial de 13,666 acordat americancei va fi restabilit.

Federația Internațională de Gimnastică va stabili clasamentul finalei exercițiului de sol feminin și va atribui medaliile în conformitate cu decizia de mai sus, se menționează în motivarea oficială a TAS.

COSR a sărbătorit imediat după decizia TAS și ”i-a acordat” Anei medalia binemeritată.