Ten Hag, ode pentru atacantul cu 5 goluri în ultimele 5 meciuri: ”E de neoprit”

Rasford, cinci din cinci
Rasford, cinci din cinciAFP
Marcus Rashford are 13 goluri în toate competițiile pentru United și are mari șanse de a-și depăși recordul de 22 de goluri reușit în ediția 2019-20.

Managerul lui Manchester United, Erik ten Hag, a declarat că Marcus Rashford poate fi "de neoprit", după ce atacantul englez a marcat al cincilea său gol în ultimele cinci partide și a oferit alte două pase de gol în victoria de vineri, din Cupa Angliei, cu Everton, scor 3-1.

Rashford i-a oferit pasa decisivă lui Antony la primul gol și a dat centrarea în urma căreia fundașul lui Everton, Conor Coady, și-a trimis balonul în propria poartă. Jucătorul în vârstă de 25 de ani a transformat și penalty-ul din prelungirile partidei pentru a încununa astfel o adevărată demonstrație de fotbal.

"Din primul minut, Marcus a arătat încredere în propriile forțe. Timp de 90 de minute a fost o amenințare pentru apărătorii lui Everton. Ca atacant, măsori golurile și assisturile. El a avut două pase de gol și un gol, așa că este un mare.

Poate lucra la piciorul său mai slab, la loviturile de cap, dar la celelalte abilități este foarte bun. Este vorba mai mult de a-l aduce în poziția corectă și ca echipă să creăm spațiile potrivite astfel încât el să își poată pune în avantaj punctele forte. Apoi este de neoprit cu viteza sa și cu driblingurile sale”, a spus Ten Hag despre fotbalistul său.

Manchester United a ajuns la șapte victorii consecutive în toate competițiile și va primi marți vizita lui Charlton Athletic în sferturile de finală ale Cupei Ligii. Sâmbăta viitoare va juca derby-ul din Premier League împotriva rivalei Manchester City.