Jannik Sinner răsuflă ușurat după victoria cu Djokovic: ”A fost un meci foarte greu!”

Jannik Sinner
Jannik SinnerProfimedia
Jannik Sinner a obținut o victorie uriaşă în fața sârbului Novak Djokovic, vineri, la Australian Open, la capătul unui meci 'foarte, foarte greu', pe care l-a aşteptat 'cu nerăbdare' şi care i-a adus tânărului tenisman italian calificarea în prima sa finală de Mare Şlem.

Jannik Sinner s-a impus în patru seturi, 6-1, 6-2, 6-7, 6-3, după trei ore şi 22 de minute de joc în fața lui Djokovic, numărul mondial, punând capă seriei de 33 de victorii consecutive a sârbului la Australian Open.

Italianul a fost intervievat imediat după meci  de Jim Courier.

”Timp de două seturi, am realizat că el nu se simțea atât de bine pe teren, aşa că am încercat să continui să forțez. Apoi, în setul al treilea am avut o minge de meci şi am ratat forehand-ul, dar acesta este tenisul. Am încercat să fiu pregătit şi pentru următorul set, pe care l-am început foarte bine. Şi, evident, atmosfera a fost excelentă pentru a juca aici”, a adăugat el.

Aşteptam cu nerăbdare acest meci. Întotdeauna este frumos să ai acest tip de jucător de la care poți învăța. Am pierdut (cu Djokovic) anul trecut în semifinale la Wimbledon şi cred aşadar că am învățat mult din asta. Totul face parte din proces”, a mai spus Italianul.

Jannik Sinner va disputa duminică prima finală majoră din cariera sa, împotriva câştigătorului meciului dintre rusul Daniil Medvedev (nr. 3) şi germanul Alexander Zverev (nr. 6).

În schimb, Novak Djokovic (36 de ani) a încheiat o serie incredibilă de victorii la Melbourne Park, unde nu mai pierduse din 2018.

El îşi vede totodată spulberat visul de a cucerit al 25-lea său trofeu de Grand Slam şi a îmbunătăți recordul pe care îl împarte în prezent cu legenda tenisului australian Margaret Court, pe care l-a egalat în septembrie 2023, după succesul său de la US Open.