La 19 ani, Anca Todoni s-a calificat în prima finală WTA 125 din carieră

Anca Todoni, în fața primei finale din carieră
Anca Todoni, în fața primei finale din carierăProfimedia
Anca Todoni a reușit la Bari să se califice în prima finală WTA 125 din carieră. În semifinale, Todoni a învins-o pe principala favorită, argentinianca Nadia Podoroska, jucătoare clasată cu 120 de locuri mai bine în clasamentul WTA.

Nadia Podoroska - Anca Todoni 6-2, 4-6, 5-7

Anca Todoni (179 WTA) a reușit să întoarcă partida după ce a cedat primul set și să-și asigure victoria după două ore și 29 de minute.

Podoroska (59 WTA) a dominat primul set, în care a condus cu 3-0, apoi a avut 3-1 în actul secund, dar Todoni a întors scorul şi a făcut 4-3, încheind cu un break (6-4). Jucătoarea sud-americană a condus cu 2-0 în decisiv, apoi Todoni a câştigat patru ghemuri la rând (4-2). Podoroska a servit pentru meci la 5-4, dar românca a obținut victoria după alte trei ghemuri consecutive.

Anca Todoni şi-a asigurat un cec de 7.390 de euro şi 81 de puncte WTA.

În finală, Todoni o va înfrunta pe câştigătoarea dintre slovena Tamara Zidansek şi maghiara Panna Udvardy.