Nadal îl învinge pe Norrie și își prezintă candidatura pentru trofeu la Bastad

Nadal îl învinge pe Norrie la Bastad.
Nadal îl învinge pe Norrie la Bastad.Profimedia
Spaniolul a obținut o victorie meritată în optimi și va lupta cu argentinianul Mariano Navone pentru un loc în semifinale. Fără Casper Ruud și Andrey Rublev, deja eliminați, drumul pare a fi unul mai ușor pentru Rafa Nadal.

În timp ce Carlos Alcaraz acaparează toate luminile după cel de-al doilea trofeu consecutiv obținut la Wimbledon, Rafa Nadal continuă să se pregătească pentru iminentele Jocuri Olimpice, unde va forma un parteneriat cu mult mai tânărul său coleg spaniol.

Ibericul a avut nevoie de o oră și 44 de minute pentru a-l învinge în două seturi pe britanicul Cameron Norrie, scor 6-4, 6-4.

În setul inaugural, totul s-a schimbat după game-ul al șaptelea, când dublul campion de la Roland Garros a reușit să rupă serviciul adversarului său. A trecut pe lângă două mingi de break și, la a treia șansă, a dat lovitura mult așteptată

Setul al doilea a debutat cu mari emoții pentru Nadal. El a avut nevoie chiar de asistență medicală pentru câteva răni superficiale după ce a căzut. Acest episod s-a dovedit să nu îi pună deloc probleme în joc, ibericul reușind să revină spectaculos de la 1-4 după ce a reușit 2 break-uri pe serviciul adversarului.

În faza sferturilor, Nadal îl va întâlni pe argentinianul Mariano Navone (36 ATP).