Fils îl învinge pe Rune în două tie-break-uri și stabilește o finală 100% franceză la Japan Open

Francezul Arthur Fils sărbătorește după ce a câștigat meciul din semifinala cu danezul Holger RuneReuters / Kim Kyung-Hoon
Arthur Fils (20 de ani) a trecut prin două tie-break-uri tensionate și l-a învins pe Holger Rune (21 de ani) cu 7-6(8), 7-6(10), luni, pentru a ajunge în finala Japan Open, pregătind o confruntare cu francezul Ugo Humbert (26 de ani), la Tokyo.

Fils va încerca să obțină al doilea titlu al anului în finala de marți, în timp ce Humbert, care l-a învins pe cehul Tomas Machac cu 6-3, 3-6, 6-2 în prima semifinală, mai devreme în cursul zilei, va încerca să câștige al treilea trofeu pe hard în acest an.

O decizie la limită nu a fost în favoarea lui Fils, când acesta a avut o minge de set în primul tiebreak, Rune câștigând punctul reluat pentru a face 6-6.

Dar Fils și-a ținut nervii și a câștigat setul cu un backhand ușor, care l-a făcut pe un Rune frustrat să își trântească racheta pe teren.

Fils s-a desprins devreme în setul al doilea pentru a conduce cu 2-0, dar Rune, numărul 14 mondial, a revenit în game-ul următor și aproape că a condus cu 4-3, înainte ca Fils să salveze o minge de break pentru a rămâne la egalitate, iar setul al doilea a ajuns tot în tiebreak.

Fils, numărul 24 mondial, a condus cu 6-3, dar danezul Rune a salvat cinci mingi de meci în această bătălie, înainte ca Fils să obțină victoria cu o lovitură de forehand precis sincronizată, ajungând astfel în a patra finală ATP a carierei sale.

Adversarul lui Fils în finală, Humbert, numărul 19 mondial, și-a revenit după eșecul din setul al doilea cu Machac, controlând setul al treilea cu un prim serviciu superior, reușind patru ași și câștigând 13 din cele 14 puncte cu primul serviciu.

Machac, medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Paris la dublu mixt, nu a reușit niciun punct în ultimele sale două game-uri de serviciu, Humbert transformând o minge de meci cu un forehand puternic.

Humbert, care a câștigat toate cele șase finale ale sale în circuitul ATP, l-a învins pe Fils în toate întâlnirile lor anterioare, inclusiv de două ori în acest an.

Urmăriți rezumatul complet al meciului cu Flashscore.