Sinner îl învinge pe Lehecka și ajunge în semifinale la Beijing, dar problema dopingului încă planează

Jannik Sinner ajunge în semifinale la Beijing
Jannik Sinner ajunge în semifinale la BeijingJADE GAO / AFP
Tenismenul italian a reușit să îl învingă pe numărul 37 mondial în două seturi și să ajungă în penultimul tur al turneului.

Iată o retrospectivă a principalelor evenimente ale meciului

Nu a fost un weekend liniștit pentru Jannik Sinner care a fost nevoit să accepte decizia Wada de a face apel la achitarea decisă de TAS, cerând ca numărul unu mondial să fie suspendat între unu și doi ani.

Un eveniment neprevăzut care l-a luat prin surprindere pe tenismanul italian, aflat în plin proces de apărare a titlului cucerit anul trecut la China Open de la Beijing. Cu toate acestea, italianul și-a exprimat încrederea, argumentând că "nevinovăția sa a fost dovedită" și că nu va avea nicio problemă "să continue să coopereze".

Din toate aceste motive, victoria de luni în două seturi (6-2 7-6) în fața lui Jiri Lehecka ar trebui citită și interpretată și ca o confirmare a faptului că, cel puțin pentru moment, Jannik Sinner reușește cu adevărat să se concentreze pe ceea ce știe să facă cel mai bine.

Tenismenul ceh știe foarte bine acest lucru și nu i-au trebuit decât patru game-uri pentru a-și da seama că italianul nu-i va lăsa loc de prea multe erori. Odată în avantaj, italianul nu a avut nicio problemă să încheie primul set după 33 de minute cu scorul de 6-2.

Setul al doilea a fost mai echilibrat, numărul 37 mondial reușind în sfârșit să țină piept adversarului său care, ori de câte ori a încercat să facă break, a fost surprins.

Dovadă au fost cele două mingi de break pe care italianul a fost nevoit să le anuleze în al 11-lea game. Un game pe care Sinner a reușit să îl închidă abia la punctul 16, după ce a fost avertizat pentru o întârziere a jocului, la care a răspuns cu un as.

Faptul că a fost atât de aproape de a câștiga serviciul jucătorului clasat pe primul loc, fără să reușească acest lucru, nu l-a făcut pe Lehecka să-și piardă speranța. În game-ul următor a forțat un tie-break, în care a avut și două mingi de set, dar în cele din urmă a fost nevoit să cedeze, după o oră și 46 de minute de joc, în fața italianului care a câștigat meciul la prima minge de meci disponibilă.