Jaqueline Cristian salvează patru mingi de meci la Beijing și apoi o elimină Krejcikova, a șaptea favorită a turneului

Jaqueline Cristian
Jaqueline CristianČTK / imago sportfotodienst / IMAGO
Jaqueline Cristian a reușit o revenire spectaculoasă în meciul cu Barbora Krejcikova din turul doi China Open de la Beijing.

Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova 1-6, 6-4, 7-5

Barbora Krejcikova, favorită numărul 7 și locul 10 WTA, era favorită clară în fața Jaquelinei Cristian (40 WTA).

Jaqueline Cristian a început slab partida și a cedat primul set la 1, în doar jumătate de oră. Nici startul celui de-al doilea set nu a fost mai bun, Krejcikova conducând cu 3-1. Cu toate acestea, Jaqueline a reușit să revină în meci și să se impună cu 6-4.

Cehoaica început tare și setul decisiv și, la 4-1, părea că destul de sigură pe victorie. Jaqueline a avut o nouă revenire spectaculoasă, reușind să egaleze la patru. Barbora și-a câștigat serviciul și pe serva Jaquelinei a avut patru mingi de meci, însă Cristian a reușit să restabilească egalitatea la 5.

Jaqueline a reușit apoi un break și a închis partida pe propriu serviciu. Aceasta este a doua victorie în fața cehoaicei, Cristian având acum 2-1 la întâlnirile directe.

În turul trei, Jaqueline Cristian va întâlni tot o jucătoare din Cehia, Karolina Muchova (49 WTA).