Tennis Tracker: Alcaraz-Korda, în semifinale la Londra/Potapova o întâlnește pe Ostapenko

Alcaraz, în semifinalele ATP Londra
Alcaraz, în semifinalele ATP LondraProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

22:53 – Carlos Alcaraz (2 ATP) s-a calificat în semifinale în cadrul turneului de la Londra, după ce l-a învins în două seturi, scor 6-4, 6-4, pe bulgarul Grigor Dimitrov (26 ATP). În semifinale, Alcaraz îl va înfrunta pe americanul Sebastian Korda (32 ATP), care a trecut în două seturi de Cameron Norrie (13 ATP), scor 6-4, 7-6(7-1).

22:50 – Potapova (21 WTA), în semifinalele turneului de la Birmingham, după ce a devansat-o în sferturi pe Dart (134 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-4. În runda următoare, Potapova o va întâlni pe Ostapenko.

21:20 - Barbora Krejcikova (12 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului de la Birmingham, după ce a trecut în sferturi de conaționala Linda Fruhvirtova (57 WTA), scor 6-3, 6-2.

FlashMomentul zilei prezentat de Flashscore vine tot din partida dintre Krejcikova și Fruhvirtova.

FlashMomentul zilei
Flashscore/WTA

19:30 – Holger Rune (6 ATP), s-a calificat în semifinalele competiției de la Londra, după ce a trecut în două seturi, scor 6-4, 7-5, de italianul Lorenzo Musetti (16 ATP). În semifinale, Rune îl va întâlni pe Alex De Minaur.

Declarațiile lui Holger Rune după finalul partidei
Flashscore/ATP

19:20 – Rusul Daniil Medvedev (3 ATP) a ratat șansa de a se califica în a doua finală consecutivă în Germania, după ce a fost eliminat în sferturile ATP Halle de spaniolul Roberto Bautista-Agut (23 ATP), scor 7-5, 7-6(7-3)

Cele mai importante momente din timpul meciului

18:40 - Jucătoarea letonă Jelena Ostapenko (17 WTA, favorită nr. 2) s-a calificat vineri în semifinalele turneului WTA 250 de la Birmingham (Marea Britanie), după ce a învins-o în sferturi, cu 6-4, 5-7, 2-6, pe poloneza Magdalena Frech (72 WTA), cea care a trecut anterior de Sorana Cîrstea.

17:15 - De Minaur este primul semifinalist de la Londra. Australianul a trecut în trei seturi, 6-4,4-6, 6-4, de francezul Adrian Mannarino.

17:10 - Favoritul nr. 9 al turneului de la Halle (Germania), Alexander Zverev, l-a eliminat în sferturi pe chilianul Nicolas Jarry, scor 7-5, 6-3.

16:15 - Karen Khachanov a fost nevoit să se retragă de Grand Slam de la Wimbledon de luna viitoare. Rusul a declarat vineri că a suferit o accidentare la spate în timpul turneului de la Roland Garros.

Aflat pe locul 11 în lume, Khachanov a ajuns în sferturile de finală la Roland Garros, unde i-a luat un set lui Novak Djokovic, înainte de a pierde în fața sârbului, care a câștigat în cele din urmă titlul.

16:10 - Lin Zhu este prima semifinalistă a turneului WTA de la Birmingham. În sferturi, chinezoaica a trecut de canadianca Rebecca Marino, scor 4-6, 6-3, 6-2.

16:00 - Sinner a abandonat în sferturile de finală ale turneului de la Halle (Germania). Italianul a acuzat dureri la coapsă și a abandonat în al doilea set al partidei cu Alexander Bublik, când era condus cu 7-5, 2-0.

07:30 - Semifinalele Trofeului Ion Țiriac (ITF) din Cluj-Napoca. Jucătorii români de tenis Gabi Adrian Boitan și Radu Mihai Papoe vor fi adversari în semifinalele turneului găzduit de CS Winners Tennis Club din Cluj-Napoca și dotat cu premii totale de 15.000 de dolari.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Chris Rodesch și Marvin Moeller.

06:30 - Vineri au loc sferturile de finală la turneele pe iarbă din Marea Britanie (Birmingham și Londra) și Germania (Berlin și Halle). Carlos Alcaraz îl va înfrunta pe Grigor Dimitrov la Queen's, Daniil Medvedev și Roberto Bautista-Agut se vor lupta la Halle, iar Petra Kvitova se va duela cu Caroline Garcia la Berlin, în timp ce toți vor încerca să-și asigure un loc în semifinale.